Actualitate

Prima din anul 2018 ședință a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

59

Miercuri, 7 martie 2018, în sala de ședințe a Sfântului Sinod din reședința Patriarhală și Sinodală de la mănăstirea „Sfântul Daniel”, orașul Moscova, sub președinția Preafericirii Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a început prima din anul 2018 ședință a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Mitropolit Vladimir al Chișinăului și al întregii Moldove.

Sinodul a abordat diverse aspecte ale vieții eclesiale, făcând bilanțul activităților și evenimentelor din ultimul trimestru.

După încheierea ședinței Sfântului Sinod, în paraclisul cu hramul „Toți Sfinții care în pământul Rusiei s-au proslăvit” din incinta reședinței Patriarhale de la mănăstirea „Sfântul Daniel” a fost săvârșită litia pentru pururea pomenitul arhiepiscop de Mojaisk, Grigorie (Cirkov) care a trecut la Domnul în ziua de 25 februarie, la cel de al 77-lea an de viață.

Pentru documentare vă propunem să accesați CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 7 martie 2018

cu referire la http://www.patriarchia.ru/

 

 


Articole postate de același autor
224

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul Culturii

Astăzi, la reședința mitropolitană ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul Culturii, Doamna Monica Babuc, în cadrul căreia s-a discutat despre necesitatea protejării Patrimoniului bisericesc prin eforturile comune ale celor două instituții. La dialog au mai participat Viceministrul Culturii, Domnul Gheorghe Postică, Secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Prot. mitr. Emanuil Brihuneț […]