Actualitate

Preoţi basarabeni în temniţele comuniste

324

Sute de slujitori ai Bisericii Ortodoxe au fost prigoniţi de autorităţile comuniste după anexarea Basarabiei de către URSS. Protoiereul Ioan Lisnic, care cercetează în arhive dosarele victimelor, a scos la lumină numele a peste 400 de clerici ortodocşi întemnițați, exilați sau executaţi. Printre cei deportaţi în Siberia a fost și tatăl cercetătorului. Părintele Ioan a publicat două culegeri cu destine ale preoților martiri din Basarabia, Bucovina de Nord și Transnistria și adună materiale pentru un nou volum. Un reportaj de Eugenia Creţu.

sursa https://moldova.europalibera.org/


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
277

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri!

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri! L-au scos americanii din școală și a plecat! L-au scos oamenii din case și a plecat! L-au scos oamenii din biserică, când au făcut-o muzeu, și de acolo a plecat (numai în Franța câte biserici nu s-au dărâmat, pentru ca erau pustii, iar acum pe locurile acelea s-au construit […]