Actualitate

Pr. Maxim Melinti: Să postim pentru suflet!

747

S-a format un stereotip la creştinii noştri, vine postul, dacă postesc, trebuie să mă împărtăşesc, ca să mă împărtăşesc, trebuie să mă spovedesc. Să ne spovedim atunci când simţim această necesitate. Să nu includem în discursul nostru mai multe personaje, transformând spovedania într-un serial cu soacra, nora, vecinii şi alte personaje.


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
320

Spovedania şi deasa împărtăşire

Un creştin care nu s-a împărtă­şit de mulţi ani sau unul ca­re se împărtăşeşte de două-trei ori pe an, înainte să se cuminece ar trebui să treacă pe la scaunul de spovedanie. Însă creştinul care se împărtăşeşte des, de pildă, în fiecare lună sau în fi­ecare duminică, şi nu este împovărat de păcate grele va […]

Articole postate de același autor
158

Duminica Sfintei Cruci la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală

În cea de a III-a Duminică din Postul Mare, a Sfintei Cruci, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău. În timpul serviciului divin, Episcopul vicar și slujitorii Catedralei mitropolitane s-au rugat […]