Actualitate

Pr. Maxim Melinti: Să postim pentru suflet!

759

S-a format un stereotip la creştinii noştri, vine postul, dacă postesc, trebuie să mă împărtăşesc, ca să mă împărtăşesc, trebuie să mă spovedesc. Să ne spovedim atunci când simţim această necesitate. Să nu includem în discursul nostru mai multe personaje, transformând spovedania într-un serial cu soacra, nora, vecinii şi alte personaje.


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
705

Postul și Spovedania pentru copii. Întrebări și răspunsuri

– Este necesar ca un copil să postească înainte de împărtășanie? – Vă voi spune din nou: dacă părinților le vine greu să postească, atunci și copilul va întâmpina aceeași problemă. Însă dacă în familie postul este privit ca ceva firesc, asemenea probleme nici nu vor exista. Copilul mănâncă ce i se dă. A posti nu […]

Articole postate de același autor
809

Cum să nu aibă însemnătate blestemul părintesc?

Îmi scrii că te-ai certat cu tatăl tău şi că te-ai despărţit de el, iar el la despărţire te-a blestemat. Şi acum întrebi dacă acest blestem are vreo însemnătate. Neîndoit că are. Cum să nu aibă însemnătate blestemul părintesc? Şi de lucruri mai mici, chiar şi de gânduri obişnuite, se zguduie lumea duhovnicească; cu atât […]