Actualitate

Pr. Maxim Melinti: Postul în primul rând este abţinere de la păcate

248

 Postul nu trebuie să fie doar o forţare şi o nevoinţă, prin care să ne istovim trupul. Postul în primul rând este abţinere de la păcate, şi nu doar de alimentele consumate. Dacă postim doar ca să ne curăţim trupul, aceasta este doar o dietă. Trebuie totodată să fim bucuroşi în această perioodă, căci la final îl vom întâlni pe Hristos cel Înviat! 


Articole Asemănătoare
390

10 reguli pentru Postul Mare

De multe ori se vorbeşte despre perioada Postului Mare ca despre una specială în viața Bisericii: mai mult timp pentru rugăciune, înfrânare în diverse sfere ale vieții, o atenție sporită la propria stare spirituală. Pentru ca să petrecem Postul cu Hristos și ucenicii Săi, dar nu să-l transformăm într-o lună și jumătate de dietă aspră […]

Articole postate de același autor
216

Secretarul mitropolitan prot. mitr. Vadim Cheibaș a avut o întrevedere cu reprezentanții Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU)

Secretarul mitropolitan prot. mitr. Vadim Cheibaș, ca urmare a binecuvântării ÎPS Mitropolit Vladimir a avut astăzi la reședința mitropolitană o întrevedere cu reprezentanții Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) în următoarea componență: Dl Ivan Simonovic, Asistentul Secretarului General ONU pentru Drepturile omului; Dna Hulan Tsedev, Șefa Direcției Europa și Asia centrală, oficiul Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile […]