Actualitate

Pr. Maxim Melinti: Postul în primul rând este abţinere de la păcate

256

 Postul nu trebuie să fie doar o forţare şi o nevoinţă, prin care să ne istovim trupul. Postul în primul rând este abţinere de la păcate, şi nu doar de alimentele consumate. Dacă postim doar ca să ne curăţim trupul, aceasta este doar o dietă. Trebuie totodată să fim bucuroşi în această perioodă, căci la final îl vom întâlni pe Hristos cel Înviat! 


Articole Asemănătoare
607

De ce ortodocşii sunt singurii creştini care mai ţin Postul Mare – şapte săptămâni?

Perioada Postului Mare s-a con­stituit în exclusivitate în funcţie de postul pregătitor în vederea Paştelui. Acesta a rămas elementul esenţial al convertirii şi al efortului ascetic în­treprins în timpul celor 40 de zile, de aceea canoanele sinoadelor îl fac obligatoriu pentru toţi. Ulterior s-a adăugat o serie de alte prescripţii disciplinare impuse de atmosfera de […]

Articole postate de același autor
133

Ridică-te, că Domnul lucrează! Începe viaţa de la început!

Pe urmă zi cu dragoste „Sfinte Dumnezeule”, gândind că, în aceeaşi vreme îngerii zic aceste cuvinte în ceruri şi că tu eşti fericit că în aceste clipe, în loc să fi rămas în păcatul tău, ai fost ridicat de iubirea lui Dumnezeu şi alăturat îngerilor, ca să rosteşti cântarea lor. Şi pentru acestea mulţumeşte şi […]