Actualitate

Pomenind pe sfântul Alexandru Nevski

267

Miercuri, 6 decembrie 2017, în biserica „Sfânta Treime” din satul Scumpia, raionul Fălești, a fost oficiată sfânta Liturghie de către un sobor de preoți, avându-l protos pe protoiereul-blagocin Anatolie Negură. Slujba a fost prilejuită de sărbătorirea onomastică a ocrotitorului ceresc al părintelui – paroh Alexandru Negură, la care au participat mulți creștini, membrii familiei, prieteni, iar răspunsurile la strană au răsunat armonios de un cor din municipiul Ungheni. Cel mai emoționant moment a fost adresarea enoriașilor față de paroh cu cuvinte de felicitare și cu flori.Sărbătoarea s-a încheiat cu agapa frățească, unde fiecare a avut posibilitatea să comunice felicitări și gânduri bune pentru viitor.
Adresăm felicitări tuturor preoților și creștinilor, care poartă numele și-l au ca mijlocitor în rugăciune pe sfântul Alexandru Nevski.

sursa http://ephbalti.md


Articole postate de același autor
2541

Concursul „Personalităţi creştine: virtuţi şi sfinţenie” în protopopiatul Anenii Noi

Pe data de 15 aprilie 2016, Casa Raională de Cultură din Aneii Noi a găzduit prima ediţie a Concursului raional la religie cu genericul „Personalităţi creştine: virtuţi şi sfinţenie”. Acest concurs a fost organizat de protopopiatul Anenii Noi, la iniţiativa metodistului, protoiereului Alexei Boenciuc, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove, […]