Actualitate

În fotografie: Reparația în biserica din Zberoaia e în toi

Pentru o zi – voluntar în loc de primar

2983

Primarul de Zberoaia, Dinu Guțuțui a decis să lase treburile primăriei pentru o zi și să devină voluntar.

L-am surprins la biserica din sat, îmbrăcat în haine de muncitor, alături de alți 12 bărbați din sat, în frunte cu parohul bisericii, Ioan Țușcă. Cu toții se chinuiau de zori să scoată poadeaua veche din lăcașul sfînt.

La biserică începuse reparația.

”Am venit să dau și eu o mînă de ajutor muncitorilor de aici, pentru că biserica este locașul prin care vom trece odată și odată cu toții”, ne-a spus edilul, subliniind, totodată, că biserica este unul dintre cele mai de preț obiective din sat, care trebuie păstrată pentru generațiile viitoare.

Dînsul a mai spus că a decis să dedice o zi de muncă bisericii, pentru că se pricepe la construcții. Are o experiență în acest domeniu, pe care a acumulat-o la munci în străinătate. ”Dacă tot am cunoștințe în domeniu, de ce să nu le aplic măcar din cînd în cînd și în practică?”, a făcut o remarcă.

Lucrările de reparație la biserică au început la inițiativa enoriașilor. Tot ei au fost cei care au adunat, mînă de la mînă, circa 40 de mii de lei pentru materialele de construcție. Și tot ei vor fi cei care vor veni aici, rînd pe rînd, toată vara, benevol și necondiționat, să ofere cîte o zi de muncă la biserică. Primarul de Zberoaia, se pare, a decis să fie primul în acest sens și să dea un exemplu demn de urmat pentru ceilalți locuitori ai satului.

”Ne-am propus să scoatem podeaua veche din lemn, care era putredă deja, iar în locul ei să construim o podea nouă, din teracotă, sub care vom instala un sistem de încălzire”, a explicat Dinu Guțuțui, exprimîndu-și speranța că pînă la toamnă lucrările vor fi finalizate.

Biserica ”Sf. Irh. Nicolae” din Zberoaia a fost întemeiată în anul 1924. Anual, de Sf. Irh. Nicolae, 22 mai, se sărbătorește și hramul satului, nu doar al bisericii.

sursa expresul.com


Articole Asemănătoare
7719

Mai fericiți în doi

Un nou studiu a arătat că perechile care merg la biserică împreună sunt mai fericite decît cele care nu o frecventează. Potrivit The Christian Post, studiul, realizat de Institutul de Cercetări ale Familiei (SUA), a constatat că 78% dintre cuplurile care merg la biserică împreună declară că sunt „foarte fericite” sau „extrem de fericite”. În […]

Articole postate de același autor
894

Ce putem face când apar necazurile în familie

Viaţa însă nu este totdeauna ceea ce aşteptăm. Într-o formă sau alta, nefericirea este o parte din viaţa noastră, a tuturor. Există acei puţini care par să meargă pe o cărare comună cu norocul. Dar pentru muritorul de rând vor veni ghinioane şi boli, pierderi şi durere, deznădejde şi moarte. Ce este, aşadar, acel ceva pe […]