Actualitate

Pe Drumul Crucii, spre biruința Învierii – creștinii din s. Sadaclia au mulțumit Domnului pentru darul vieții

1812

În duminica a III-a a Postului Mare - a Sfintei Cruci, creștinii din Sadaclia, la îndemnul părintelui Valerian Jelihovschi, parohul Bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din localitate, au parcurs 5 km într-un drum al crucii, însoțit de rugăciuni speciale de pocăință și de mulțumire către Mântuitorul nostru Iisus Hristos și Maica Domnului.

Tinerii și copiii au mulțumit părinților și Domnului pentru cel mai mare dar, promovând mesaje pro-viață și împotriva avorturilor. Acest eveniment se aliniază la marșurile pentru viață organizate în luna martie în întreaga lume și a fost organizat cu participarea Asociației Tineretului Ortodox din Sadaclia.


Articole postate de același autor
1980

Bunavestire – bucuria cerului şi a pământului, celebrată la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat astăzi la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie dedicată mărețului praznic al Buneivestiri. În această zi, în care este celebrat un eveniment emblematic pentru creștinătate, credincioșii au venit la biserică pentru a participa la serviciul divin, ca astfel să dea slava cuvenită lui Dumnezeu care a […]