


Pe Dumnezeu nu-l câştigăm decât cu o inimă înfrântă şi smerită
Dacă dracu’ notează: “a înjurat“, “a clevetit“, “a poftit” şi aşa mai departe, credeţi că Dumnezeu nu notează orice gând bun? Şi mai ales să ştiţi că pe Dumnezeu nu-l câştigăm cu nimic decât cu o inimă înfrântă şi smerită. Dumnezeu ia aminte fulgerător la inima ta. Nu ne cere biruinţe fraţilor, că nu stă […]

De aș fi fost un înger
De aș fi fost un înger, demult aș fi zburat Spre lumi strălucitoare învăluite-n har, În care nu sunt lacrimi, nici loc de vreun păcat În care doar iubirea e cel mai mare dar… Mi-aș fi făcut aripa covor și mângâiere Ca s-o aștern umilă sub talpa cea divină, Ca să nu se rănească când […]






