Actualitate

Oamenii greșesc foarte mult punând pe prim plan compatibilitatea sexuală

12341

– De ce credeţi că trebuie să ne păstrăm virginitatea până la căsătorie? Nu trebuie mai întâi să trăim împreună, să ne cunoaştem mai îndeaproape unul pe celălalt, să ne dăm seama dacă ne potrivim sau nu?

– Această părere contemporană potrivit căreia fără apropiere fizică nu este posibilă cunoaşterea reciprocă es­te un mit, o eroare. Modul ideal de cunoaştere reciprocă este a te întâlni o vreme – o jumătate de an, un an – păs­trând cuvenita distanţă. In acest răstimp cei doi se pot cu­noaşte şi înţelege la nivel psihologic – fiindcă şi proble­mele sexuale, în majoritatea lor, apar apoi în familie toc­mai din pricina problemelor de nivel psihologic. Imediat ce începe să sufere înţelegerea la nivel psihologic dintre soţi, relaţia se strică şi în planul apropierii fizice.

Iată un exemplu. Un cuplu era căsătorit de opt ani. Nu aveau copii. La început au avut relații excepțional de bune tocmai la nivelul apropierii fizice. Li se părea că se înțeleg, dar, la un moment dat, au început probleme cu caracter secundar: el avea dificultăți la locul de muncă, ea avea problemele ei și au început să-și facă reproșuri. S-a dovedit subit că nu aveau o relație apropiată la nivelul dialogului, nu exista între ei o înțelegere autentică. Soția a început să se supere, să se închidă în sine, și bineînțeles că toată atracția fiziologică dintre ei a început să se estompeze. Și gata! Ea a hotărât să îl părăsească.

Iată, deci, originea divorțurilor. Oamenii greșesc foarte, foarte mult punând pe prim plan compatibilitatea sexuală. Suntem mult mai profunzi decât vrem să credem despre noi înșine. Compatibilitatea fiziologică nu e decât un strat al relațiilor conjugale. Există multe alte niveluri: nivelul simpatiei, nivelul respectului, nivelul înțelegerii, nivelul dragostei. Nivelul Dragostei adevărate.

Dmitry Semenik, Dragostea adevărată, Editura Sophia, Bucureşti, 2012, p. 91-92


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
8454

Secretul căsniciei fericite

Într-o seară ne-au invitat să cinăm împreună cu ei. Ai fi rămas uimită dacă ai fi văzut cât de mult se străduia George să o ajute. De două-trei ori s-a dus în bucătărie după ea, învârtindu-se să facă şi el ceva. Am auzit-o la un moment dat spunându-i: „Nu, dragul meu, mă descurc singură.” Mai […]

Articole postate de același autor
585

O LEGE: Predică la Duminica a 19-a după Rusalii

,,Precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea”  (Luca 6, 31) Iubiţilor, există o lege, care este cea mai veche din toate legile, pe care le-au făcut oamenii, ca să poată să-şi ritmeze armonios legăturile dintre ei şi să trăiască fericiţi. Lege, care nu este crestată pe plăci de marmură sau scrisă pe […]