Actualitate

O nouă biserică în satul Dumbrăveni, raionul Soroca

1865

Sâmbătă, 24 octombrie 2020, Episcopul Ioan al Sorocii, însoțit de către protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, protopop de Soroca, a întreprins o vizită pastoral-liturgică în satul Dumbrăveni, raionul Soroca.

În dimineața zilei, ierarhul Sorocii împreună cu soborul preoțesc au oficiat slujba sfințirii Prestolului, apoi a fost săvârșită prima Liturghie în noua biserică cu hramul în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie.

Parohul bisericii, părintele Ștefan BULGARU, a fost decorat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, cu dreptul de a săvârși Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la Heruvic.

A urmat înconjurul bisericii și sfințirea exteriorului acesteia.

În cuvântul său de învățătură și binecuvântare, arhiereul vicar a felicitat drept-măritoarea adunare cu prilejul târnosirii sfântului locaș, transmițându-le și mesajul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
966

Doamne, ajută-mă și învață-mă cum să mă rog! (Protosinghelul Nicodim Măndiţă)

Spuneau maicile din Mănăstirile Văratec şi Agapia că părintele Nicodim era un om de rugăciune. Se ruga în chilie cu mâinile înălţate spre cer, se ruga în biserică, se ruga pe cale, se ruga în pădure, permanent slăvea pe Dumnezeu. După ce-şi termina rugăciunea, deschidea uşa chiliei şi vorbea cu oamenii, spovedind şi mângâind pe […]