Actualitate

Nu te căsătoreşti pentru a fi fericit, ci pentru a face fericit pe cel de lângă tine…

745

O vorbă înţeleaptă spune că nu te căsătoreşti pentru a fi fericit, ci pentru a face fericit pe cel de lângă tine. Căsătoria este o cruce pentru că, odată încheiată, familia presupune o jertfă de sine a fiecăruia dintre cei doi soţi, în vederea armonizării relaţiei lor, cu scopul de a descoperi în căsnicie şi alături de celălalt, liniştea şi mântuirea. Or, din acest punct de vedere, căsnicia presupune renunţare reciprocă, jertfă de sine şi sacrificiu, în vederea dobândirii împlinirii reciproce.

Pr. prof. dr. Ioan C. Teşu, Familia creştină, şcoală a iubirii şi a desăvârşirii, Editura Doxologia, Iaşi, 2011, p. 49

Părintele Paisie Olaru spunea: "Cu ajutorul lui Dumnezeu să duceţi până la capăt crucea căsătoriei!"

E uşor a te însura, dar e greu a întemeia o familie. Uneori vin în viaţa de familie şi momente mai puţin plăcute. Să nu uitaţi de dragostea ce v-a unit, de prima întâlnire, de primul sărut. Să nu uitaţi să spuneţi şi astăzi soţiei sau soţului: eu te iubesc mai presus de măriri, de căderi, de cuvânt. 


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
910

Sfântul Efrem a făcut şi face multe minuni în vieţile noastre

Mă numesc Adriana F. şi sunt din Arad, iar fiica mea este Iasmina N., în vârstă de 6 ani. L-am cunoscut pe Sfântul Efrem acum un an, prin intermediul Sfântului Nectarie, care încă îşi face simţită prezenţa în vieţile noastre de acum un an, când l-am rugat să ne dăruiască o familie. Personal, nu l-am văzut pe Sfântul […]

Articole postate de același autor