Actualitate

Nu neglijaţi niciodată rugăciunea

325

Părinte, l-au întrebat odată doi tineri căsătoriţi, seara când ne întoarcem acasă obosiţi de la serviciu, nu avem poftă de rugăciune.

- Dar cum aveţi poftă de mâncare? Precum nu vă lipsiţi de mâncare, oricât de obosiţi ați fi, tot aşa, şi încă mai mult, nu trebuie să vă lipsiţi niciodată nici de mâncarea duhovnicească, de legătura cu Dumnezeu.

Nu neglijaţi niciodată rugăciunea. La masă, dimineaţa, la amiază, seara. Şi mai ales nu neglijaţi pentru niciun motiv pavecerniţa [rugăciunile și psalmii de seară, de după slujba vecerniei], oricât de ocupaţi şi obosiţi aţi fi. Este o chestiune de jertfire de sine şi, mai ales, de dragoste. Dacă v-ar telefona o persoană iubită noaptea, foarte târziu, atunci cum, cu toată oboseala, vă aplecaţi asupra telefonului şi câteodată vorbiţi una şi două ore, fără să vă necăjiţi, ci, dimpotrivă, vă bucuraţi?

Din Preot Epifanie I. Teodoropulos, Crâmpeie de viaţă, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2003, p. 103


Articole Asemănătoare
1044

Îl reclami la Dumnezeu!

Întrebare (Ioana): Părinte, ce să fac dacă iubesc pe soţul meu şi nu mi se răspunde din partea lui tot cu iubire, să divorţez? Răspuns: Îl reclami la Dumnezeu! Undeva a apărut o defecţiune: ori la nivelul credinţei, ori al voinţei, ori al nădejdii sau al dragostei adevărate. Vorbeşti cu Hristos dacă soţul nu ştie […]

Articole postate de același autor
291

Avem slujitori care tac și fac. Să le dăm o mână de ajutor

  De câţiva ani preotul Marin Cij, tată a 6 copii, a iniţiat construcţia unei biserici pe teritoriul Spitalului Municipal „Sf. Arh. Mihail” cu acelaşi hram. Astăzi l-am vizitat şi am văzut câte s-au făcut şi câte mai urmează. În demisol rugăciunea, la etaj construcţia, în spital pastoraţia, acasă porăiala cu copiii, dar peste tot […]