Actualitate

Noi astăzi nu putem aduce înaintea Mântuitorului Iisus Hristos, decât patimile, bolile şi durerile noastre, pe care Îl rugăm se le transforme în bucurie

2383

Joi, 23 februarie, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, însoţit de către Preotul Marin Cij, Preşedinte al Sectorului Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale a efectuat o vizită la paraclisul cu hramul Maica Domnului Ocrotitorea Pruncilor din incinta IMSP Institutul Mamei și Copilului din mun. Chișinău, unde au fost întâmpinați de către preotul-paroh Dumitru Tolico.

Părintele Dumitru, care slujește pe lângă acest spital mai bine de 15 ani a raportat PS Episcop Ioan aspecte din activitățile zilnice pe care le desfășoară cu personalul medical și pacienții.

A urmat o vizită în secția Ortopedie a Institutului Mamei și Copilului, unde slujitorii Domnului însoțiți de către Doctorul în științe medicale, Dl Veniamin Golub, șef secție Ortopedie, au cercetat bolnavii aflați în saloane.

În discuția cu personalul medical, PS Episcop Ioan a menționat următoarele: “Instituția mitropolitană, pe care o reprezint, a inițiat de curând o frumoasă tradiție de a sprijini sistematic copiii diagnosticați cu boli grave din ţara noastră.

Când Mântuitorul Iisus Hristos a intrat în Ierusalim a fost întâmpinat de copii şi de ceilalţi locuitori ai cetăţii, care îi cântau «Osana, binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului» şi îşi aşezau hainele înaintea Mântuitorului.

Iată că noi astăzi nu putem aduce înaintea Mântuitorului Iisus Hristos decât patimile, bolile şi durerile noastre, pe care Îl rugăm se le transforme în bucurie, or, anume Credinţa în Hristos poate aduce vindecare și schimbarea vieții”.

În cuvântul de mulţumire, Dl Veniamin Golub, șef secție Ortopedie a subliniat rolul benefic al prezenţei preoţilor şi al rugăciunilor pentru micii pacienţi internaţi în această unitate medicală.

“Vă mulţumesc că sunteţi alături de noi, de copilaşii noştri şi de familiile lor. Cineva spunea că speranţa moare ultima, vreau să vă spun că am învăţat de la părintele Dumitru, preotul nostru de spital, că speranţa nu moare niciodată”, a spus medicul Veniamin Golub.

La final, PS Episcop Ioan a venit cu un ajutor financiar din partea instituției mitropolitane pentru Petrică Crețu – un adolescent de 14 ani, originar din s. Borogani, r. Leova, diagnosticat cu scolioză congenitală severă.

Cei care doresc să-l ajute pe Petrică, să-și poată continua tratamentul pot apela la numărul de telefon: 069397305 (Gheorghe Crețu, tatăl copilului)

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
889

Ce va auzi Domnul în sufletele noastre: „Osana“ sau „Răstigneşte-L“?

  Astăzi, fiecare biserică, fiecare schit sau mănăstire devine un mic Ierusalim. Iar fiecare inimă creștină este gată să exclame: „Osana! Binecuvântat este Cel ce vine în Numele Domnului! ” E Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, e Duminică Floriilor şi e vremea să ne întrebăm fiecare cu ce fel de flori îl vom întâmpina pe […]

Articole postate de același autor
1265

Predică la Duminica a V-a după Rusalii – Cât de ,,incomod’’ poate părea unora Dumnezeu

 Dreptmăritori creştini, Evanghelia de astăzi relatează minunea vindecării a doi oameni posedaţi de duhuri necurate, sau îndrăciţi, cum mai sunt numiţi ei. Domnul vine în ţinuturile Gherghesenilor şi Gagdarenilor – două localităţi vecine de altfel, de aceea textul paralel de la Sfântul Luca face pomenire de ţinutul Gherghesenilor (Lc.8,26), în timp ce pericopa evanghelică de […]