Actualitate

Noaptea de Înviere la Catedrala mitropolitană

1642

Serviciul divin la Catedrala mitropolitană de Învierea Domnului a fost săvârșit de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, căruia i-a coliturghisit Secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș și soborul de slujitori ai Catedralei.

În cadrul slujbei, Arhipăstorul s-a rugat lui Dumnezeu să le dăruiască sănătate celor bolnavi, răbdare și pricepere tuturor medicilor și întregului personal medical, în lupta cu noul coronavirus.

Celor aflați în case din cauza pandemiei, Mitropolitul Vladimir le-a transmis sărbători luminate cu sănătate și pace, bucurie și mult ajutor de la Dumnezeu.

Slujba Pascală a fost transmisă în direct de Compania Teleradio Moldova și on-line pe TRM.MD, iar comentariile liturgice fiind oferite de către jurnalistul Iulian Proca.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, https://mitropolia.md/


Articole postate de același autor
730

O, iartă-mi, te rog, Doamne…

O, iartă-mi, Te rog, Doamne, atâtea rugăciuni Prin care-Ţi cer doar pâine şi pază şi minuni, Căci am făcut adesea din Tine robul meu, Nu eu s-ascult de Tine, ci Tu de ce spun eu. În loc să vreau eu, Doamne, să fie voia Ta, Îţi cer, şi-Ţi cer întruna să faci Tu voia mea; […]