Actualitate

Masa rotundă: „Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni – 200 de ani de la trecerea în eternitate”

2373

Marți, 30 martie, Muzeul de Istorie al orașului Chișinău a găzduit masa rotundă: „Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni – 200 de ani de la trecerea în eternitate”, la care au participat cercetători preocupați de viața și activitatea acestei personalități.

La eveniment a fost prezent și preotul Octavian Moșin de la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM, care a venit cu comunicarea ”Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni de la ierarh la sfânt”.

Totodată, în cadrul proiectului științific „Cultura promovării imaginii orașelor Republicii Moldova prin intermediul artei și mitopoeticii” a fost elaborat un traseu turistic, ce va fi intitulat ”La răscrucea drumurilor”. Acesta va include 20 de obiective cultural-turistice și mai multe sfinte locașe, inclusiv biserica USM.


Articole postate de același autor
544

Bucuria Nașterii, ziua a V-a: un bărbat își găsește puterea în ascultarea de Dumnezeu și în iubirea care ocrotește

Astăzi, când Biserica îl pomenește pe Sfântul și Dreptul Iosif, logodnicul Sfintei Fecioare Maria, ne oprim la o altă formă de răspuns la chemarea lui Dumnezeu: prezența care ocrotește. Iosif nu rostește niciun cuvânt în Evanghelii, și totuși, viața lui este o mărturisire deplină. Ascultă și primește, fără a cere explicații. Rămâne atunci când ar […]