Actualitate

Masa rotundă: „Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni – 200 de ani de la trecerea în eternitate”

2378

Marți, 30 martie, Muzeul de Istorie al orașului Chișinău a găzduit masa rotundă: „Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni – 200 de ani de la trecerea în eternitate”, la care au participat cercetători preocupați de viața și activitatea acestei personalități.

La eveniment a fost prezent și preotul Octavian Moșin de la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM, care a venit cu comunicarea ”Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni de la ierarh la sfânt”.

Totodată, în cadrul proiectului științific „Cultura promovării imaginii orașelor Republicii Moldova prin intermediul artei și mitopoeticii” a fost elaborat un traseu turistic, ce va fi intitulat ”La răscrucea drumurilor”. Acesta va include 20 de obiective cultural-turistice și mai multe sfinte locașe, inclusiv biserica USM.


Articole postate de același autor
1821

Blândul și preaînțeleptul păstor, Sfântul Ierarh Dionisie, prăznuit la Mănăstirea Suruceni

„Cu glas de mulțumire să slăvim astăzi pe Hristos, Cel minunat întru Sfinții Lui, Care a dăruit Bisericii Sale pe purtătorul de Dumnezeu Ierarh Dionisie, chip al blândeții, pildă a înfrânării, dreptar al sfințitei slujiri, apostol neobosit care, spre folosul duhovnicesc al credincioșilor, a cutreierat cetățile și satele, povățuind pe toți cu dragoste părintească, iar […]