Actualitate

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, PS Ioan, Episcop de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

1197

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, 23 octombrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur în Catedrala mitropolitană ” Nașterea Domnului” din orașul Chișinău.

Pericopa Evanghelică rânduită de Biserică să se citească astăzi, a fost de la Sfântul  Apostol și Evanghelist Luca, cap 7, 11-16. Înțelesurile acestei evanghelii au fost explicate de către preotul Serghei Barbu, cleric al Catedralei mitropolitane.

La finalul Sfintei Liturghii, Episcopul Ioan a felicitat adunarea drept-măritoare cu participarea la Sfânta Liturghie și a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vertiujeni, raionul Florești.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
9747

Discursul care i-a impresionat pe Patriarhul Daniel și pe Ioan-Aurel Pop, la Putna

Patriarhul Bisericii Ortodoxe şi Preşedintele Academiei Române au aplaudat admirativ discursul naţionalist rostit de Silvian Emanuel Man, preşedintele de onoare al Ligii Studenţilor Iaşi, la Congresul Studenţesc de la Putna. Congresul Studenţesc de la Putna a avut loc pe 16 august. Este vorba despre un eveniment aniversar din cadrul Serbării cu acelaşi nume, dedicate împlinirii […]