Actualitate

Mărturisirea preoților din raionul Fălești

2279

Vineri, 17 februarie 2018, în ajunul Postului Mare, în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară, a avut loc adunarea clericilor din raionul Fălești. Întrunirea a debutat cu rugăciunile pentru mărturisirea slujitorilor altarului, săvârșită de duhovnicul circumscripției, protoiereul Vasile Rodnițchi. A fost anunțat locul desfășurării Cântului Pascal în satul Pînzăreni pentru blagocinia Fălești 1 și respectiv în satul Albineț pentru blagocinia Fălești 2. A urmat consfătuirea preoților pe marginea celor mai importante teme curente de ordin intern și administrativ. Preoții și-au cerut iertare unii de la alții înainte de a se mărturisi și au încheiat adunarea cu rugăciunea Axionului.

sursa http://ephbalti.md


Articole postate de același autor
2606

O seară duhovnicească mult așteptată la Biserica ”Acoperemîntul Maicii Domnului” din or. Chișinău

În seara Duminicii a 4-a din Postul Mare, 10 aprilie, în Parohia cu hramul ”Acoperemîntul Maicii Domnului” din orașul Chișinău, cu ajutorul Bunului Dumnezeu s-a desfășurat prima seară duhovnicească. La străduința Preotului Paroh Victor Luchin, parohia la avut ca oaspete pe Prot. Vasilie Ciobanu, din satul Costești, raionul Ialoveni. Tema care a fost pusă în […]