Actualitate

Mănăstirea Hagimus – o fortăreață a ortodoxiei zidită în două decenii

4800

O impunătoare mănăstire autohtonă, recent întemeiată în raionul Căușeni, este cea cu hramul ”Sf. Marta și Maria” din preajma satului Hagimus.

Sute de pelerini îi calcă pragul în fiece zi, mărturisind că aici descoperă un loc aparte, îmbibat de rugăciune și de milostenie.

Doar în două decenii, de la înființarea sa ca schit al mănăstirii Noul Neamț, pe acest loc se înalță o catedrală, o biserică de lemn și alte blocuri ce formează un adevărat complex monastic.

Este impresionantă nu doar priveliștea din jur, te minunezi, în primul rând, de oamenii de aici: smeriți rugători și plini de dragoste și deschidere față de cei care vin după sprijin, ajutor, încurajare și mângâiere.

La etapa actuală se execută lucrările de finisare a picturii din interiorul catedralei, se instalează catapeteasma și se lucrează la câteva blocuri administrative ale mănăstirii.

Vă propunem câteva secvente video cu împărtășiri ale părintelui duhovnic arhim. Andrei Cotruță, monahiei Teodora și pictorului Sergiu Ivas:

Material realizat de Prot. Octavian Moșin

 

 


Articolul Următor
Articole postate de același autor
438

Nimeni nu e vrednic, dar toţi suntem chemaţi să ne învrednicim

Se poate vorbi că există la un moment dat vrednicia de a merge în mănăstire? Când suntem pregătiţi? Să nu vă închipuiţi că la mănăstire merg oameni vrednici! Sau că în lume rămân cei nevrednici. Nimeni nu e vrednic de nimic! De aceea, noi când ne rugăm zicem: „învredniceşte-mă, Doamne”. De obicei la mănăstire ne […]