Actualitate

Mai sănătoși sunt copiii mulți în casă

86

O femeie care nu voia să aibă copii mulți, i-a cerut bătrânului (Paisie Olaru) sfat ce anume să facă. Iar el i-a răspuns:

- Dacă fugi de copii, fugi de mântuire. Să nu rămâi la un singur copil, ca să nu-l pierzi și pe acela. Mai sănătoși sunt copiii mulți în casă. Iar unde există numai unul sau doi, de obicei și aceia sunt răi sau bolnăvicioși. Aici se împlinește cuvântul Sfântului Pavel, care zice: Cine seamănă cu binecuvântare, cu binecuvântare va și secera, iar cine seamănă cu zgârcenie, cu zgârcenie va și secera (II Corinteni 9, 6).

Arhimandrit Ioanichie Bălan, Patericul românesc I, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2011,  p. 730


Articole Asemănătoare
6177

„V-aţi rugat, în amărăciunea voastră, ca Domnul să-l pedepsească?”

Nişte părinţi şi-au adus fiul îndrăcit la Sfântul Partenie al Lampsacului. De obicei, Sfântul, cu harul lui Dumnezeu, le ajuta celor nefericiţi fară să se lase rugat. De data aceasta însă, el s-a arătat nemulţumit. Căzând la picioarele omului lui Dumnezeu, părinţii îl rugau cu lacrimi să le scape fiul de boală. Nevoitorul a răspuns: […]

Articole postate de același autor
67

Parohia „Sf. Irh. Nicolae” din s. Văratic, r. Râșcani, și-a serbat hramul

Parohia „Sf. Irh. Nicolae” din s. Văratic, r-nul Râșcani, păstorită de Prot. Ghenadie Dascăl, şi-a sărbătorit luni, 9/22 mai 2017, ocrotitorul ceresc. La acest moment de sărbătoare au fost prezenți numeroși credincioși, preoți și invitați, care s-au adunat pentru a-l cinsti pe sfântul ocrotitor al parohiei. La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată în sobor de […]