Actualitate

Liturghie arhierească în parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca

1618

În duminica a XVI-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Episcopul Ioan al Sorocii a slujit în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca.

Alături de ierarhul sorocean s-au rugat Protoiereul Nicolae CRAVEȚ, protopop și secretar al Vicariatului de Soroca, protoiereul Bartolomeu TURTUREANU, protopop de Ungheni, protoiereul Alexandru ILESCU, chelarul Catedralei episcopale din Soroca, protoiereul Vadim ZLOTEA și enoriașii veniți la slujba duminicală.

După încheierea Liturghiei, Preasfințitul Ioan a adresat un mesaj de felicitare parohului bisericii, protoiereului Nicolae CRAVEȚ, cu ocazia zilei de naștere.

Gânduri bune în adresa omagiatului au adresat Dna Ala PILIPEȚCAIA, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, conducători de instituții, slujitorii și credincioșii prezenți în locașul de închinare.

În cuvântul său, părintele Nicolae a mulțumit arhiereului, confraților împreună-slujitori și creștinilor pentru felicitări și participarea la jertfa euharistică.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

 


Articole postate de același autor
4664

Necredinţa lui Toma, „necredinţa cea bună” – Omilie la Duminica Tomei

Astăzi este Duminica lui Toma (Ioan 20, 19-31) şi Biserica noastră pomeneşte evenimentul pipăirii Domnului nostru „în locul cuielor” de către Apostolul Toma. Biserica noas­tră numeşte necredinţa lui Toma „necredinţa cea bună”, pentru că această nevoie şi acest mod de a fi al său l-au condus la cunoştinţa învierii lui Hristos. Toma, respingând orice formă […]