O lecție de istorie și patriotism la Pretura sectorului Ciocana din capitală

589

Vineri, 21 februarie, Pretura Ciocana din capitală a găzduit o întâlnire duhovnicească a tinerilor din sector cu veteranii de război, având genericul „Memoria istorică și relevanța patriotică”.

Mai mulți militari și veterani au venit cu lecții de istorie și de patriotism, referindu-se la pace, dragoste și unitate.

Evenimentul a fost organizat de către Institutul de Științe Penale și Criminologie Aplicată și câteva asociații a veteranilor de război, fiind binecuvântat de către pr. Octavian Moșin, capelan la Academia ”Ștefan cel Mare” a MAI, care a transmis câteva gânduri ziditoare de suflet.


Articole postate de același autor
1736

De sărbători să fim mai buni!

De sărbători haideţi să fim mai buni, să aducem magia sărbătorilor de iarnă şi bucurie pe chipurile celor mai trişti ca noi. E un îndemn pe care l-au urmat şi elevii de la Liceul Teoretic “George Meniuc” din capitală. sursa http://jurnaltv.md/


Foto