Actualitate

Liniștea sufletească: de ce unii oameni o au, iar alții – nu?

447

Deasupra unei uşi, la o casă, am văzut minunata scrisoare: „Unde este Domnul, nu este păcat; unde nu este păcat, acolo este pace şi fericire adevărată”. Frumoasă şi mult grăitoare scrisoare! Ah, ce bine ar fi să fie scrisă pe toate uşile şi mai ales în toate inimile! Toţi banii, toate averile şi toate plăcerile nu pot da pace şi bucurie adevărată, pentru că ele nu dau sufletului nimic. Pacea sufletului o poate da numai Făcătorul lui. Pacea cea adevărată o poate avea numai cel ce trăieşte o viaţă cu Domnul. Pace multă au cei ce iubesc şi păzesc legea Domnului, zice psalmistul (Psalm 118, 165).

Iisus Mântuitorul ne dă o pace pe care nimeni şi nimic n-o poate lua din sufletul nostru: nici sărăcia, nici lipsa, nici boala, nici o altfel de încercare, precum zicea şi Apostolul Pavel: „Cine ne va despărţi de iubirea lui Hristos? Suferinţa sau strâmtorarea, sau foametea, sau golătatea, sau spada?” (Romani 8, 35).

 

(Preot Iosif Trifa, Mai lângă Domnul meu, Editura Oastea Domnului, Sibiu, 2003, p. 29)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1658

Calea Postului Mare: ziua a XXV-a

Impresionează simplitatea omenească! Și celui mic, și celui mare, ne stă bine să fim modești. Morală înveșnicită și în proverbul „Simplitatea înfrumusețează sau înnobilează omul!” „Sfânta simplitate”, spun unii și, pe bună dreptate, viața modestă, plină de smerenie și de dăruire duce, aparent foarte ușor, la sfințenie. Zicem „aparent”, pentru că înțelegem cât de greu […]