Actualitate

La hramul bisericii „Sfânta Treime” din Scumpia

2699

Luni, 21 iunie 2021, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit venirea Sfântului Duh în chip de limbi de foc peste sfinții Apostoli, clopotele bisericii „Sfânta Treime” din satul Scumpia, raionul Fălești, și-au chemat enoriașii să prăznuiască hramul prin rugăciune.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele-paroh, protoiereul mitrofor Alexandru Negură, iar răspunsurile la strană au răsunat foarte armonios de corul parohial, condus de preoteasa Tatiana Negură.

La final, creștinii au mulțumit părintelui Alexandru pentru organizarea hramului și împreună-rugăciune, apoi au fost miruiți și li s-au împărțit anaforă.

Sursa: ephbalti.md


Articole postate de același autor
3577

„Doamne, cum mă vei mântui? Sunt atât de păcătoasă, cum să mă mântuiesc?”

Îmi amintesc ziua când am ajuns pentru prima oară la Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” și am văzut icoana Maicii Domnului „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră”. Una dintre surori mi-a prezentat mănăstirea, arătându-mi odoarele și lucrurile mai importante de aici. Aflându-mă sub impresia celor povestite despre acest loc sfânt, am urcat la cel de-al […]