Actualitate

La hramul bisericii „Sfânta Treime” din Scumpia

2704

Luni, 21 iunie 2021, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit venirea Sfântului Duh în chip de limbi de foc peste sfinții Apostoli, clopotele bisericii „Sfânta Treime” din satul Scumpia, raionul Fălești, și-au chemat enoriașii să prăznuiască hramul prin rugăciune.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele-paroh, protoiereul mitrofor Alexandru Negură, iar răspunsurile la strană au răsunat foarte armonios de corul parohial, condus de preoteasa Tatiana Negură.

La final, creștinii au mulțumit părintelui Alexandru pentru organizarea hramului și împreună-rugăciune, apoi au fost miruiți și li s-au împărțit anaforă.

Sursa: ephbalti.md


Articole postate de același autor
1663

Săvîrșirea Sfintei Liturghii în cinstea slăvitului praznic al Înălțării Domnului la cer, la catedrala arhiepiscopală ”Sfinții Împărați Constantin și Elena” din orașul Bălți

De mărețul praznic al Înălțării Domnului, Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești a liturghisit împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi în catedrala arhiepiscopală ”Sfinții Împărați Constantin și Elena” din orașul Bălți, înălțînd rugăciuni de mulțumire și de laudă pentru toate binecuvîntările și pentru alesul dar lasat de Dumnezeu omenirii, care este […]