Actualitate

La hramul bisericii „Sfânta Treime” din Scumpia

2707

Luni, 21 iunie 2021, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit venirea Sfântului Duh în chip de limbi de foc peste sfinții Apostoli, clopotele bisericii „Sfânta Treime” din satul Scumpia, raionul Fălești, și-au chemat enoriașii să prăznuiască hramul prin rugăciune.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele-paroh, protoiereul mitrofor Alexandru Negură, iar răspunsurile la strană au răsunat foarte armonios de corul parohial, condus de preoteasa Tatiana Negură.

La final, creștinii au mulțumit părintelui Alexandru pentru organizarea hramului și împreună-rugăciune, apoi au fost miruiți și li s-au împărțit anaforă.

Sursa: ephbalti.md


Articole postate de același autor
1176

În Duminica a VII-a după Paşti, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie și o hirotonie la Catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica a VII-a după Învierea Domnului (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic), Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău. Înaltpreasfinței Sale i-au coliturghisit: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei și Eclesiarh al Catedralei mitropolitane și […]