Actualitate

La hramul bisericii „Sfânta Treime” din Scumpia

2694

Luni, 21 iunie 2021, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit venirea Sfântului Duh în chip de limbi de foc peste sfinții Apostoli, clopotele bisericii „Sfânta Treime” din satul Scumpia, raionul Fălești, și-au chemat enoriașii să prăznuiască hramul prin rugăciune.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele-paroh, protoiereul mitrofor Alexandru Negură, iar răspunsurile la strană au răsunat foarte armonios de corul parohial, condus de preoteasa Tatiana Negură.

La final, creștinii au mulțumit părintelui Alexandru pentru organizarea hramului și împreună-rugăciune, apoi au fost miruiți și li s-au împărțit anaforă.

Sursa: ephbalti.md


Articole postate de același autor
984

Slujire arhierească și festival dedicat Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt în parohia din s. Lucașeuca, r. Orhei

În Duminica a V-a după Cincizecime, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi al Întregii Moldove, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Biserica cu hramul „Sfânta Treime” din s. Lucașeuca, r. Orhei. Cu acest prilej în dimineața zilei, […]