Actualitate

La Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici

264

În or. Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici cu hramul în cinstea „Sf. Preacuviosului Alexandru de Svir””. 

Serviciul divin a fost oficiat cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, alături de care s-au rugat secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Prot. Andrei Percic.

La eveniment au fost prezenți ctitori și numeroși credincioși membri ai noii comunități ortodoxe „Sf. Alexandru de Svir”.

La final, Vlădica Ioan a încurajat această frumoasă inițiativă, de a înălța un nou sfânt lăcaș la Cricova.

La rândul său, părintele Andrei Percic a adresat Episcopului vicar sincere mulţumiri din partea sa personal, dar şi din partea întregii comunităţi pentru sfatul cel bun în munca de zidire a viitoarei biserici, nădăjduind că şi mai departe Preasfinţia Sa se va ruga pentru izbânda lucrărilor demarate.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
2519

Prin golire de sine, prin răstignire, să devenim următori ai Mântuitorului Hristos pe calea Crucii

„Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-mi urmeze Mie.” În Duminica de după Înălţarea Sfintei Cruci, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din […]

Articole postate de același autor
343

Rătăcire…

Doamne, poate am îmbătrânit? Dacă tot mai mult m-apasă cerul, Și la ceas mai des ca ieri privesc, Și îmi pare mai adânc ungherul…   Mi se-afundă pașii în pământ, Și îmi pare ceaiul ca pelinul, Nopțile sunt albe și-n decor, Îmi apare gândul ca străinul…   Parcă m-am legat de-un căpătâi, Pustiit și rece […]