Actualitate

La Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici

274

În or. Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici cu hramul în cinstea „Sf. Preacuviosului Alexandru de Svir””. 

Serviciul divin a fost oficiat cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, alături de care s-au rugat secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Prot. Andrei Percic.

La eveniment au fost prezenți ctitori și numeroși credincioși membri ai noii comunități ortodoxe „Sf. Alexandru de Svir”.

La final, Vlădica Ioan a încurajat această frumoasă inițiativă, de a înălța un nou sfânt lăcaș la Cricova.

La rândul său, părintele Andrei Percic a adresat Episcopului vicar sincere mulţumiri din partea sa personal, dar şi din partea întregii comunităţi pentru sfatul cel bun în munca de zidire a viitoarei biserici, nădăjduind că şi mai departe Preasfinţia Sa se va ruga pentru izbânda lucrărilor demarate.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
9047

„Ce să fac ca să moştenesc via­ţa veşnică“

Evanghelia din această duminică ne relatează des­pre un tânăr bo­gat care se apropie de Mân­tuitorul Iisus Hristos şi i se adresează: „Învăţătorule Bun, ce bine să fac ca să am via­ţă veşnică?“ (Matei 19, 16). Hristos îi răspunde: „De vrei să intri în viaţă, păzeşte po­runcile“. A­tunci tânărul îl între­abă: „Ca­re?“  Și Mântuitorul îi răspunde, […]

Articole postate de același autor
605

PS Siluan, Episcopul Orheiului, a liturghisit în ziua prăznuirii Sfântului Apostol Andrei la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

Vineri, 13 decembrie 2019, cu prilejul prăznuirii Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Serviciul divin a reunit în rugăciune clerul Bisericii și numeroșii […]