Actualitate

La Bi­serică se dă Dumnezeu

173

Noi ne rugăm la Dumnezeu şi zicem: dar nu s-a schimbat nimic.

„M-am dus la biserică şi nu s-a schimbat nimic.” „Ce ai vrut să se schimbe?” „Păi, să intru şi eu la facultate.” „Şi n-ai intrat?” „N-am intrat.” „Am fost la bise­rică şi nu s-a schimbat nimic.” „Dar ce ai vrut?” „Să mă mărit cu Ionel.” „Şi, nu?” „Nu m-a luat. N-a vrut.”

Ei, poate aşa aflăm şi noi că la biserică nu se dă nici admiterea, nu se iau nici examenele, nu se dau nici locuri de muncă, nu se dau nici băieţi şi fete, nu se împlinesc dorinţe. La Bi­serică se dă Dumnezeu. Gratis! întreg! Orice bucăţică din Sfânta Euharistie este Dumnezeu întreg, pe care îl primeşti în tine şi pleci cu El acasă.

Din Monahia Siluana Vlad, Meșteșugul bucuriei, volumul II, Editura Doxologia, Iași, 2012, p. 265-266


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
11931

Ștefan Gațcan: „Nu există un remediu mai bun de redresare a sănătății femeii decât nașterea!”

Sănătatea femeii este un subiect spre care specialiștii insistă tot mai mult, mai ales că rata dezvoltării de cancere crește considerabil, de la an la an. Ștefan Gațcan, specialistul principal în ginecologie și obstetrică din țară, a vorbit, în cadrul unui workshop organizat de proiectul „Sănătate, Educație, Familie”, despre cele mai importante probleme de sănătate pe care […]