Actualitate

„Iubeşte şi fă ce vrei”

4624

Binecunoscutul aforism al Fericitului Augustin: „Iubeşte şi fă ce vrei”, înseamnă de fapt: „Iubeşte-L pe Dumnezeu, şi fă ce vrei”. Acest cuvânt ar putea foarte bine servi drept deviză adolescenţilor şi celor care încearcă să le călăuzească paşii pe un drum creştinesc. Dragostea de Dumnezeu e o pavăză şi o chezăşie de pocăinţă, oricare ar fi greşeala noastră. Un copil care-L iubeşte pe Dumnezeu este mai ocrotit decât cel care, fiind prea îngrădit în libertatea lui, se răzvrăteşte împotriva lui Dumnezeu.

O tânără şi-a întrebat într-o zi tatăl cum ar trebui să danseze (dacă este invitată la o petrecere). Tatăl i-a răspuns: „Dansează ca să te simţi bine; dar simte-te bine în aşa fel încât, întorcându-te acasă, în camera ta, să mai poţi privi icoana Domnului şi să-I mulţumeşti – şi să nu te ruşinezi privindu-L în faţă.”

Din Sfaturi pentru o educație ortodoxă a copiilor de azi, Editura Deisis, Sibiu, 2006, p. 105-106


Articole Asemănătoare
736

Pr. Daniil Sîsoev: “Pentru ce socotim a fi dreptul nostru să urâm, să bârfim neîcetat şi să făurim scandaluri?”

Aceasta este ultima predică rostită de Părintele Daniil Sisoev, un preot binecunoscut pentru lucrarea sa misionară în rândul musulmanilor şi a numeroaselor secte din Rusia. Oamenii care l-au cunoscut mărturisesc că părintele dintotdeauna era foarte direct, fapt pentru care era iubit de tineri, iar la propovăduirea lui veneau şi atei convinşi, care în scurt timp […]

Articole postate de același autor
305

Avem slujitori care tac și fac. Să le dăm o mână de ajutor

  De câţiva ani preotul Marin Cij, tată a 6 copii, a iniţiat construcţia unei biserici pe teritoriul Spitalului Municipal „Sf. Arh. Mihail” cu acelaşi hram. Astăzi l-am vizitat şi am văzut câte s-au făcut şi câte mai urmează. În demisol rugăciunea, la etaj construcţia, în spital pastoraţia, acasă porăiala cu copiii, dar peste tot […]