Actualitate

ÎPS Vladimir, împotriva Legii Antidiscriminare: „Nu dorește mitropolitul, dar întreaga noastră societate”

2465
 

Mitropolitul Vladimir, care a ținut astăzi un discurs în Parlamentul Republicii Moldova, în fața deputaților s-a declarat împotriva legii antidiscriminare, adoptată încă din anul 2012. Astfel, potrivit lui țara noastră este creștină, iar „minoritățile” sexuale nu ar trebui să dicteze majorității.

„Și în mitropolia Moldovei, și a Basarabiei, și catolică, și adventiștii, și baptiștii toți au discutat această temă – minoritățile sexuale. Suntem o țară creștină: 98% au spus atunci că sunt creștini iar 2% care îi susțin pe aceste minorități. Este pentru noi o înjosire să fim egali cu acele două procente”, a declarat mitropolitul în aplauzele unor deputați din legislativ. În continuare, acesta s-a referit la inițiativa dată și la alte inițiative ca „legile astea temporare”.

Mitropolitul a mai îndemnat deputații la „unire”, pentru a lucra împreună pentru cetățenii Moldovei, și să intre în istorie ca cel mai puternic legislativ ce are grijă de oameni.

Totodată, în mesajul său Vladimir a menționat că în acest an „focul Haric” va fi adus sâmbătă, între orele 19:00 și 20:00, iar dacă în anii precedenți acest act a fost finanțat de către Vladimir Voronin sau Vlad Filat, în acest an a fost adus din contribuția proprie a bisericii.

Sursa: http://agora.md/

mitr


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
3979

Biserica USM şi-a serbat hramul

E o frumoasă tradiţie ca de praznicul „Întâmpinarea Domnului” – hramul Universităţii de Stat din Moldova, să se adune mulţime de tineri în acest sfânt locaş. Sute de studenţi, dar şi profesori, colaboratori şi credincioşi de rând, au intrat în biserică să-i mulţumească lui Dumnezeu pentru toate binefacerile. În dimineaţa zilei, în dangătul clopotelor, au […]