Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba Vecerniei

3116

În seara Duminicii Sfintelor Paști, ÎPS Mitropolit Vladimir, înconjurat de un numeros sobor preoțesc, a oficiat la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău slujba Vecerniei.

În timpul serviciului divin, mai mulți slujitori au fost decorați de către Întâistătător pentru munca depusă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Felicitând pe toți cei prezenți cu prilejul Sărbătorii Împărătești a Învierii Domnului, Vlădica Vladimir a urat tuturor ca această sărbătoare să aducă armonie între semeni, pentru ca tot poporul binecredincios să se învrednicească de jertfa Mântuitorului de pe Cruce și să se bucure de Învierea dătătoare de mântuire.

La final, Vlădica Vladimir a adus daruri alese copilașilor prezenți la serviciul divin, după care a dat binecuvântare arhierească drept-măritorilor enoriași.

sursa mitropolia.md


Articole Asemănătoare
517

Întâistătătorul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Taraclia

Vineri, 6 mai, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la biserica cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe din orașul Taraclia. Alături de Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova s-au rugat Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, duhovnicul-administrator al mănăstirii […]

Articole postate de același autor
7810

Ce mă interesează că se supără celălalt? Să nu Se supere Hristos!

Dacă întrebaţi ce este cultura, aş putea spune într-un cuvânt: armonie! Dacă m-ar întreba cineva ce este Scriptura, aș răspunde „Armonie, domnule!”. Adică să fiu mereu în situaţia să păstrez pacea, pentru că raportul dintre dreptate şi pace este de la doi la opt. Deci, faci dreptate şi câştigi doi, dar pierzi opt. Faci pace, […]