Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba Vecerniei

3125

În seara Duminicii Sfintelor Paști, ÎPS Mitropolit Vladimir, înconjurat de un numeros sobor preoțesc, a oficiat la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău slujba Vecerniei.

În timpul serviciului divin, mai mulți slujitori au fost decorați de către Întâistătător pentru munca depusă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Felicitând pe toți cei prezenți cu prilejul Sărbătorii Împărătești a Învierii Domnului, Vlădica Vladimir a urat tuturor ca această sărbătoare să aducă armonie între semeni, pentru ca tot poporul binecredincios să se învrednicească de jertfa Mântuitorului de pe Cruce și să se bucure de Învierea dătătoare de mântuire.

La final, Vlădica Vladimir a adus daruri alese copilașilor prezenți la serviciul divin, după care a dat binecuvântare arhierească drept-măritorilor enoriași.

sursa mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2433

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir – la patru decenii de slujire sacerdotală

Înaltpreasfinția Voastră, Înaltpreasfințite Stăpâne, În ziua în care Biserica Ortodoxă îl pomenește pe Sfântul și Marele Ierarh Nicolae, ne plecăm fiește în fața Înaltpreasfinției Voastre și Vă aducem felicitările noastre cordiale cu ocazia prăznuirii mijlocitorului ceresc, al cărui nume l-ați primit la Taina Sfântului Botez, dar și cu frumosul prilej al aniversării celor patru decenii […]

Articole postate de același autor
539

Denia celor 12 pericope evanghelice ale pătimirilor Mântuitorului

În seara din Joia Patimilor, în bisericile ortodoxe se oficiază o slujbă deosebit de sobră și umilă. Sentimentul de tristețe este aprofundat prin citirea celor 12 Evanghelii, în care se amintește despre suferința Mântuitorului, despre pătimirea Sa, despre umilirea, biciuirea, moartea pe cruce și îngroparea Lui. Aceste ultime evenimente din viața pământească a Domnului nostru […]