Actualitate

Învierea Domnului după gratii

1851

Chiar și în detenție, atmosfera Sfintelor Sărbători Pascale a fost resimțită de către persoanele private de libertate, care au fost implicate în activități de pregătire, menite să nutrească, să păstreze, să promoveze valorile și tradițiile spirituale.

Preoții capelani au ținut slujbe în locașurile sfinte aflate în incinta instituțiilor penitenciare, fiind difuzate prin intermediul boxelor persoanele private de libertate, prin acesta oferindu-le posibilitatea să fie parte la aceste liturghii.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare,

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
2421

Nu ne putem permite să stăm în fața icoanei și să rostim vorbe goale

Într-o zi mi s-a adresat o femeie: „Părinte, de mulți ani citesc rugăciunile, le citesc și dimineața și seara, dar cu cât mai mult le citesc, cu atât mai puțin îmi sunt pe plac și cu atât mai puțin cred că mă pot considera o persoană credincioasă. Nu doar că sunt obosită de aceste rugăciuni, […]