Actualitate

Învierea Domnului după gratii

1860

Chiar și în detenție, atmosfera Sfintelor Sărbători Pascale a fost resimțită de către persoanele private de libertate, care au fost implicate în activități de pregătire, menite să nutrească, să păstreze, să promoveze valorile și tradițiile spirituale.

Preoții capelani au ținut slujbe în locașurile sfinte aflate în incinta instituțiilor penitenciare, fiind difuzate prin intermediul boxelor persoanele private de libertate, prin acesta oferindu-le posibilitatea să fie parte la aceste liturghii.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare,

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
380

Drumul pocăinței, ziua a XXXVI-a: Să avem curajul de a merge mai departe cu Domnul

Suntem cu gândul la cea de-a doua duminică a Postului Mare. O rugăciune scurtă, rostită din adâncul inimii, se înalță către Domnul ca un strigăt. Prin ea se curățește lăuntrul nostru și coboară pacea peste fiecare dintre noi: mintea devine mai limpede, iar trupul parcă se eliberează de greutățile care îl apăsau. Oare nu aceasta […]