Actualitate

Învierea Domnului după gratii

1856

Chiar și în detenție, atmosfera Sfintelor Sărbători Pascale a fost resimțită de către persoanele private de libertate, care au fost implicate în activități de pregătire, menite să nutrească, să păstreze, să promoveze valorile și tradițiile spirituale.

Preoții capelani au ținut slujbe în locașurile sfinte aflate în incinta instituțiilor penitenciare, fiind difuzate prin intermediul boxelor persoanele private de libertate, prin acesta oferindu-le posibilitatea să fie parte la aceste liturghii.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare,

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
277

Drumul pocăinței, ziua a LXV-a: Să lăsăm loc lui Hristos să intre și să pună în rânduială ceea ce s-a risipit

Sunt momente în care simțim că înlăuntrul nostru este prea mult zgomot. Gânduri, griji, neliniști, dorințe, preocupări – toate se adună în sufletul nostru. Și astfel, fără să ne dăm seama, ceea ce ar trebui să fie loc al prezenței lui Dumnezeu devine un spațiu al agitației. Alungarea vânzătorilor din templu ne amintește că acest […]