Actualitate

Înmulțește dragostea, nu te zgârci, dă!

252

Fiecăruia i-a fost dat talantul acesta, dragostea este în fiecare om. Fiecare om vrea să iubească și fiecare om vrea să fie iubit, însă această dorință de a iubi depinde de necesitatea noastră de a înmulți acest simțământ, acest talant. Unii oameni se tem de asta, se zgârcesc. Se tem că vor fi folosiți, că vor fi manipulați.

Aceasta este puținătătatea noastră de suflet, puținătatea noastră de credință. Credem că dragostea este proprietatea noastră – însă ea ne-a fost dată de Dumnezeu, ca s-o înmulțim. Înmulțește, nu te zgârci, dă! După cum se spune, nu va sărăci mâna dăruitorului.

Fără Dumnezeu și fără dragoste omul nu poate trăi, se va sufoca. Ce este iadul? Un loc al singurătății. Dragostea autentică este legată în mod necesar de prezența lui Dumnezeu în sufletul tău. Este ținta spre care mergem. Dacă Dumnezeu este dragoste, înseamnă că mergem mereu către Dumnezeu, către dragostea autentică, și poate să nu ne ajungă o viață întreagă ca să ajungem la ținta aceasta.

Din Dmitrii Semenik, Dragostea adevărată: taina dragostei înainte și după căsătorie, Editura Sophia, 2012, p. 42


Articole Asemănătoare
108

Doamne, spală sufletul meu de păcate…

Străduieşte-te să te simţi necontenit în prezenţa Lui, căci este de faţă şi nu este greu să-I simţim prezenţa, numai să avem inimă curată, credinţă şi dragoste”. O bătrână simplă spunea duhovnicului său: „Eu, părinte, sunt femeie proastă, fără ştiinţă de carte, dar îmi fac treburile mele ca înaintea lui Dumnezeu. Când spăl rufele zic: Doamne, spală sufletul meu de […]

Articole postate de același autor
10998

Ce este căsătoria?!

Astăzi m-a întrebat o colegă cum este să fii căsătorită. În primă fază am cedat impulsului de a da o definiție din perspectivă personală, tipic feminină, orientată la nivel administrativ: să fii căsătorită presupune să fii managerul unei gospodării și să ai grijă de soțul tău ca de un copil (căci mulți bărbați asta sunt), […]