Actualitate

Înălțarea Domnului la biserica ”Sf. Dumitru” din orașul Soroca

2051

Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Înălțarea Domnului, sau cum se mai spune în popor, Ispasul. Ispasul este sărbătorit în joia din a șasea săptămână după Paște, adică în a patruzecea zi după Înviere, amintind de înălțarea lui Iisus la cer de pe Muntele măslinilor. În această zi creștinii se salută cu "Hristos S-a înălțat!" și "Adevărat S-a înălțat!".

Sursa: Televiziunea Sor-TV Soroca


Articole postate de același autor
427

„Nu te lăsa pradă provocării lumii acesteia!”

Bunica Nastasia mereu mă învăța! „Dragul tânii, în casa mică liniștea este mare, iubirea umple aceea casă, iar sărăcia nu prea încape în ea!” Poate unii au sau au avut visuri mărețe, și-au dorit sau își doresc bogății și avuții, eu nu mi-aș fi dorit mai mult de atât și asta datorită vieții și mediului […]