Actualitate

În ziua pomenirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala ”Sf. Irh. Vasile cel Mare„ din or. Edineț

1234

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de Duminică, 21 noiembrie 2021, cînd Biserica Ortodoxă sărbătoreşte pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Dumnezeiasca Liturghie la  la Catedrala ”Sf. Irh. Vasile cel Mare” din or. Edineț.

Înaltpreasfinției Sale i-au coliturghisit soborul de preoți și diaconi  împreună cu enoriașii sfîntului locaș.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru milă și îndurare față de poporul binecredincios, pentru cei aflați în boli și suferințe, pentru cei care luptă jertfelnic pentru viața și sănătatea celor bolnavi, dar și pentru odihna veșnică în fericirea Împărăției Cerurilor a celor trecuți la Domnul.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1830

Episcopul Ioan: Puterea lui Dumnezeu stăpâneşte peste întreaga creaţie

La data de 11 octombrie 2020, în Duminica a XVIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. În cuvântul predicatorial, Preasfinţia Sa a vorbit despre pescuirea minunată, săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos înaintea chemării la apostolat a ucenicilor […]