Actualitate

În temniţa am fost, şi M-aţi cercetat…

3227

Drept răspuns la îndemnul nostru de a ajuta pe cei aflaţi în detenţie, creştinii din satul Ghidighici, precum şi cei din alte parohii, au venit în susţinerea misiunii "Biserica după gratii".

În aceasta dimineaţa, adunând produse alimentare, haine şi încălţăminte, le-am dus la Penitenciarul nr. 16-Pruncul. Credem, că darurile oferite vor fi utile persoanelor aflate în detenţie, îi vor face să fie buni, mulţumitori şi recunoscători faţă de Dumnezeu, iar noi, vom ţine mereu în gândul nostru cuvintele Mântuitorului: "În temniţa am fost, şi M-aţi cercetat, gol am fost şi M-aţi îmbrăcat, flămând am fost, şi M-aţ hrănit...".

Vă mulţumim tuturor, celor ce ne susţineţi în aceste acţiuni caritabile. Mă rog ca Bunul Dumnezeu să ne dăruiască pace, linişte şi întru toate bună sporire!

Preot Maxim Melinti

 

Articole Asemănătoare
19

Povestea firului de ceapă

Nu e decît o poveste, dar o poveste foarte frumoasă, pe care o ştiu de cînd eram fetiţă mică de la Matriona, bucătăreasa noastră. Ascultă: „A fost odată ca niciodată o femeie rea şi amarnică la suflet. Şi femeia aceea a făcut umbră pământului şi, împlinindu-i-se sorocul, a murit. Şi murind n-a lăsat după ea […]

Articole postate de același autor
188

Valoarea şi însemnătatea pomenirii la proscomidie

Un oarecare preot evlavios, contemporan cu Sfântul Vasilie cel Mare, datorită unor împrejurări a intrat la datorii, iar aceste datorii se măreau odată cu trecerea timpului și creditorii îl deranjau mereu pentru datoria sa. Acesta l-a făcut să meargă și să ceară ajutor de la un oarecare negustor, cunoscut al său, care împlinindu-i cererea i-a […]