Actualitate

În Duminica a X-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Nicolae” din orașul Orhei

1818

În Duminica a X-a după Cincizecime și ziua pomenirii Sfântului Cuvios Antonie Romanul, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și de mulțimea credincioșilor.

În cadrul serviciului divin a fost citită pericopa evanghelică a zilei de la Matei XVII, 14-23, despre vindecarea lunaticului, care a fost explicată apoi de către Ierarh. 

Prea Sfinția Sa a subliniat puterea negrăită și nelimitată a credinței, care poate muta și munții păcatelor, ai indiferenței și nepăsării noastre duhovnicești. „Mustrarea Mîntuitorului Hristos pentru necredința poporului răsună pînă în zilele noastre, de aceea, să alungăm din viața și ființa noastră pe demonul cel surd la Cuvîntul Evangheliei și mut în a-l mărturisi pe Dumnezeu prin cuvînt și prin faptă”, a mai îndemnat Ierarhul.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1893

Biserica oferă ajutor refugiaților ucraineni și familiilor social-vulnerabile din țară

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate al BOM continuă programul de asistență social-filantropică și spirituală în care beneficiază sute de refugiați ucraineni, dar și familii social-vulnerabile din țara noastră, oferind ajutoare umanitare, care constau în produse alimentare, produse de strictă […]