Actualitate

În bucurie, dar și în tristețe – rămâi același!

161

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

 

(Ieromonahul Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, traducere de Ieroschimonah Ştefan Nuţescu, Schitul Lacu-Sfântul Munte Athos, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52.)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1381

Festivitatea de absolvire pentru seminariștii promoției a XIX-a, de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ierarh Gavriil” din Chișinău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și a Întregii Moldove, la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ierarh Gavriil” din Chișinău s-au desfășurat marți, 30 mai 2023, festivitățile de absolvire pentru elevii seminariști, promoția a XIX-a, 2020-2023. În deschidere Părintele Vetcislav Cazacu, directorul Seminarului, a transmis mesajul de salut întregii asistențe și implicit cel de felicitare către […]