Actualitate

În bucurie, dar și în tristețe – rămâi același!

167

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

 

(Ieromonahul Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, traducere de Ieroschimonah Ştefan Nuţescu, Schitul Lacu-Sfântul Munte Athos, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52.)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
3502

Cugetări în perioada Postului Mare: Viața ca jertfă

Viaţa duhovnicească nu poate fi decât una în Hristos. În toate îl căutăm şi îl descoperim pe Iisus Cel Răstignit şi Înviat. Biserica ne ajută să-l găsim prin Sfintele Taine, care ne sfinţesc viaţa. Urmează o trăire în Duhul Sfânt, căci acolo unde este invocarea rugăciunii, acolo e prezent şi Dumnezeu. Însă cine vrea să […]