Actualitate

Hristos a Înviat: ziua a XXXIX-a

1710

Mai credem în Hristos Cel Înviat? Adesea trebuie să punem tranșant întrebarea!

Chiar dacă timp de patruzeci de zile mărturisim această realitate a Învierii Domnului, pentru unii expresia a devenit doar una uzuală, o formulă oarecare de salut, un „așa se zice!”.

Și prea puțini se întreabă: chiar a înviat, la ce bun?

Nu vrem să ne obosim căutând adevăruri care ne-ar scoate din zona de confort.

Unii, trăind de o viață pe o stradă, habar nu au cine e persoana în cinstea căreia a fost numită, ce e cu evenimentul al cărei nume îl poartă. Elevii frecventează o școală și abia dacă pot închega două cuvinte despre personalitatea care a devenit pentru ei o simplă denumire în carnetul de note. De părinți nu mai zic.

Am devenit atât de limitați și lipsiți de dorința de a căuta, de a cunoaște, de a învăța...

Deși se vrea rațional, omul modern crede cumva că această calitate îi poate apărea fără vreun efort. Dar „rațiunea pornește de la cunoaștere”, ne învață Sf. Vasile cel Mare, „pentru a ajunge la credință.”

Să se trezească în inimile noastre pofta de cunoaștere!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
3893

Cugetări – versuri ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț

Precum încet se trece Făclia de la sfeșnic Așa se trece viaţa Și vine somnul veșnic.   Să cugetăm adesea La tainele ieșirii Să scăpăm de frică În ceasul despărţirii.   Să pomenim cu lacrămi Pe cei ce-au răposat Căci pentru noi se roagă Și ei neîncetat.   Nădejdea să ne fie La Cel fără […]