Actualitate

Hristos a Înviat: ziua a XXXIX-a

1739

Mai credem în Hristos Cel Înviat? Adesea trebuie să punem tranșant întrebarea!

Chiar dacă timp de patruzeci de zile mărturisim această realitate a Învierii Domnului, pentru unii expresia a devenit doar una uzuală, o formulă oarecare de salut, un „așa se zice!”.

Și prea puțini se întreabă: chiar a înviat, la ce bun?

Nu vrem să ne obosim căutând adevăruri care ne-ar scoate din zona de confort.

Unii, trăind de o viață pe o stradă, habar nu au cine e persoana în cinstea căreia a fost numită, ce e cu evenimentul al cărei nume îl poartă. Elevii frecventează o școală și abia dacă pot închega două cuvinte despre personalitatea care a devenit pentru ei o simplă denumire în carnetul de note. De părinți nu mai zic.

Am devenit atât de limitați și lipsiți de dorința de a căuta, de a cunoaște, de a învăța...

Deși se vrea rațional, omul modern crede cumva că această calitate îi poate apărea fără vreun efort. Dar „rațiunea pornește de la cunoaștere”, ne învață Sf. Vasile cel Mare, „pentru a ajunge la credință.”

Să se trezească în inimile noastre pofta de cunoaștere!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
1558

PS Siluan, Episcopul Orheiului, a liturghisit de Sărbătoarea Înălțării Domnului la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

„Domnul S-a înălțat la ceruri ca să trimită lumii pe Mângâietorul. Cerurile au gătit scaunul Lui; norii suirea Lui. Îngerii se minunează văzând un om mai presus decât ei. Tatăl primește pe Acela pe Care îl are în sânuri de-a pururea; Duhul Sfânt poruncește tuturor îngerilor Săi: Ridicați, căpetenii, porțile voastre! Toate neamurile bateți din […]