Actualitate

Gestul caritabil al unei familii din Sîngerei, merită să fie urmat de toți creștinii

2377

În postul Nașterii Domnului, bătrânii aflați la întreţinere temporară în centrul de plasament ,,AGAPE” din orașul Sîngerei, au avut parte de mai multe surprize şi bucurii. Una dintre acestea a fost vizita părintelui — blagocin Maxim Guzun, asistat de familia Scoropat, care au oferit o masă de pomenire. Înainte de a binecuvânta masa de milostenie, părintele Maxim a apreciat foarte mult acest fel de a face pomană: Cu siguranță Dumnezeu se bucură pentru fapta bună și exemplară a familiei Scoropat. Ei pomenesc astăzi părinţii trecuţi la Domnul, dar aduc pomană şi bucate pregătite pentru sărmani, care nu mai pot nici să pregătească, nici să se întreţină. Am observat că acești oameni se bucură de fiecare dată pentru sarmalele şi copturile care li se aduc, dar şi pentru vizita creştinească şi omenească, că le mai deschide încă cineva ușa. Doresc ca această virtute de azi să fie un reper al familiei Dumitru Scoropat și să continue această chemare a sufletului, cu asemenea gesturi creştineşti şi omeneşti. Aceasta este moștenirea noastră firească, pentru că aşa au procedat părinţii, moşii, strămoşii și au împărţit din bucata lor de pâine cu aproapele lor, — a mai menționat părintele Maxim.

Am fost și anul trecut la aceşti bătrâni și mi-am împlinit promisiunea că vom mai veni şi în acest post al Crăciunului, — a mărturisit organizatorul.

Beneficiarii Centrului au mulţumit pentru masa pregătită. La rândul său, directoarea centrului Natalia Filarovachi a mărtrisit că oamenii, care au parte de îngrijire în instituţie, se bucură foarte mult de asemenea vizite, că interacţionează cu semenii lor, cu părintele, mai ales în cazul lor că nu mai pot merge la biserică.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
209

Iubirea nu se vede din ceea ce dai, ci din modul în care dai

Iubiţii mei fraţi, Dumnezeu este iubire si cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne în el, glăsuieşte cu putere apostolul iubirii, Sfântul Evanghelist Ioan (I Ioan 4, 17). Iubirea este floarea cea mai frumoasă din gradina feluritelor virtuţi, culoarea cea mai puternică a curcubeului ceresc, mărgăritarul cel mai scump din coroana […]

Articole postate de același autor
24

Nimeni nu a intrat în Rai prin confort

Cu cât omul este mai împietrit la inimă, cu atât mai profundă este căderea sa. Un ou se sparge și atunci când cade de la 30 cm, în timp ce o stâncă trebuie să fie urcată la mare înălțime, ca să cadă și să se zdrobească. Omului care are o inimă foarte împietrită îi va […]