Actualitate

Gestul caritabil al unei familii din Sîngerei, merită să fie urmat de toți creștinii

2384

În postul Nașterii Domnului, bătrânii aflați la întreţinere temporară în centrul de plasament ,,AGAPE” din orașul Sîngerei, au avut parte de mai multe surprize şi bucurii. Una dintre acestea a fost vizita părintelui — blagocin Maxim Guzun, asistat de familia Scoropat, care au oferit o masă de pomenire. Înainte de a binecuvânta masa de milostenie, părintele Maxim a apreciat foarte mult acest fel de a face pomană: Cu siguranță Dumnezeu se bucură pentru fapta bună și exemplară a familiei Scoropat. Ei pomenesc astăzi părinţii trecuţi la Domnul, dar aduc pomană şi bucate pregătite pentru sărmani, care nu mai pot nici să pregătească, nici să se întreţină. Am observat că acești oameni se bucură de fiecare dată pentru sarmalele şi copturile care li se aduc, dar şi pentru vizita creştinească şi omenească, că le mai deschide încă cineva ușa. Doresc ca această virtute de azi să fie un reper al familiei Dumitru Scoropat și să continue această chemare a sufletului, cu asemenea gesturi creştineşti şi omeneşti. Aceasta este moștenirea noastră firească, pentru că aşa au procedat părinţii, moşii, strămoşii și au împărţit din bucata lor de pâine cu aproapele lor, — a mai menționat părintele Maxim.

Am fost și anul trecut la aceşti bătrâni și mi-am împlinit promisiunea că vom mai veni şi în acest post al Crăciunului, — a mărturisit organizatorul.

Beneficiarii Centrului au mulţumit pentru masa pregătită. La rândul său, directoarea centrului Natalia Filarovachi a mărtrisit că oamenii, care au parte de îngrijire în instituţie, se bucură foarte mult de asemenea vizite, că interacţionează cu semenii lor, cu părintele, mai ales în cazul lor că nu mai pot merge la biserică.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
60

M-ai uitat şi acum sufăr

Părinte, cei care au murit de curând au mai multă nevoie de rugăciune? – Atunci când intră cineva în temniţă, nu-i vine mai greu la început? Să facem rugăciune pentru răposaţii care nu au plăcut lui Dumnezeu, pentru ca să facă ceva şi pentru ei. Şi mai ales când ştim că cineva a fost nemilostiv […]

Articole postate de același autor
69

Învierea Domnului la Catedrala Episcopală din or. Ungheni

În noapte Învierii Domnului nostru Iisus Hristos 15 aprilie 2017, Prea Sfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a împărţit sutelor de credincioşi clerici aflaţi în faţa Catedralei Episcopale “Sf.Cnz. Alexandru Nevski” din or.Ungheni, Focul Haric, adus de către ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi a întregii Moldove, de la Mormântul Domnului de la Ierusalim. Slujba […]