Actualitate

Episcopul Ioan de Soroca a liturghisit de sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, la catedrala mitropolitană din Chișinău

1111

În Duminica a XXV-a după Cincizecime, 4 decembrie 2022, ziua prăznuirii Intrării în Biserică a Maicii Domnului, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, Episcopul Ioan de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Învățătura Bisericii de a aduce preacinstire Maicii Domnului se manifestă în viața noastră în fiecare zi. Fiecare rugăciune a noastră, fiecare rugăciune rostită în biserică se încheie cu o cântare închinată Maicii Domnului. Sărbătoarea de astăzi este un prilej de a ne manifesta datoria creștinească de a aduce preacinstire Născătoarei de Dumnezeu,  a explicat Ierarhul

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1768

Sărbătoarea Întîmpinării Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

Marți, 15 februarie 2022, în ziua praznicului Întîmpinării Domnului nostru Iisus Hristos, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.  La final, Ierarhul a adresat binecredinciosului popor un cuvînt de zidire duhovnicească. Vorbind […]