Actualitate

E mai rau azi ca ieri, sunt metode mai diabolice de a-i distruge pe creștini

275

„Imediat după Crăciunul însângerat din decembrie 1989, un tânăr a alergat în munţi, la o mănăstire, să-i spună unui monah cu părul nins de credinţa lui curată că: ţara-i liberă, comunismul a căzut! Bătrânul monah nu s-a bucurat. A ridicat încet capul din pământ, l-a privit în ochi şi i-a spus: Abia acum începe iadul. S-a tăiat capul viperei, iar veninul se împrăştie acum în tot corpul. Sfinţii sunt înainte-văzători.”

parintele Paisie Olaru

„Domnii mei, când eşti la oraş, diavolul vine sub diferite chipuri: un prieten, o carte, o femeie, un duşman; când eşti în singurătate, vine personal.”

parintele Ilie Cleopa

E mai rau azi ca ieri, pentru ca sunt metode mai diabolice de a distruge pe crestini. Candva era: “N-ai voie sa mergi la biserica“. Candva, acum cativa ani. Acuma nu: “du-te la biserica. Dar in schimb seara stai trei-patru ore si vezi prostii la televizor”. Asta inseamna iadul sigur al caselor dumneavoastra.

parintele Ioanichie Balan


Articole Asemănătoare
643

Când vorbim noi în Biserică – tace Dumnezeu

  Pomenirea deasă a numelui Mântuitorului ne ajută să ne izbăvim de pomenirea deasă a răului, a aproapelui pe care-l vorbim de rău. Suntem foarte adesea vorbiţi de rău şi vorbim şi noi de rău pe alţii. Chiar în biserici. Mare păcat! Să ştiţi că cel ce vorbeşte în timpul slujbei în biserică este asemenea […]

Articole postate de același autor