Actualitate

E mai rau azi ca ieri, sunt metode mai diabolice de a-i distruge pe creștini

283

„Imediat după Crăciunul însângerat din decembrie 1989, un tânăr a alergat în munţi, la o mănăstire, să-i spună unui monah cu părul nins de credinţa lui curată că: ţara-i liberă, comunismul a căzut! Bătrânul monah nu s-a bucurat. A ridicat încet capul din pământ, l-a privit în ochi şi i-a spus: Abia acum începe iadul. S-a tăiat capul viperei, iar veninul se împrăştie acum în tot corpul. Sfinţii sunt înainte-văzători.”

parintele Paisie Olaru

„Domnii mei, când eşti la oraş, diavolul vine sub diferite chipuri: un prieten, o carte, o femeie, un duşman; când eşti în singurătate, vine personal.”

parintele Ilie Cleopa

E mai rau azi ca ieri, pentru ca sunt metode mai diabolice de a distruge pe crestini. Candva era: “N-ai voie sa mergi la biserica“. Candva, acum cativa ani. Acuma nu: “du-te la biserica. Dar in schimb seara stai trei-patru ore si vezi prostii la televizor”. Asta inseamna iadul sigur al caselor dumneavoastra.

parintele Ioanichie Balan


Articole Asemănătoare
150

Nu este altă avere mai cinstită decât rugăciunea

Şi în biserică de eşti, ori în casa ta, ori în ţarină, ori de paşti oi, ori de zideşti sau clădeşti, ori la ospeţe de te afli, de rugăciune să nu te depărtezi. Când poţi, pleacă-ţi şi genunchii; iar când nu poţi, roagă-te cu mintea: seara, dimineaţa şi în amiazăzi. Dacă rugăciunea, ca o povăţuitoare, […]

Articole postate de același autor
27

De ce îmi vin ispite în vremea rugăciunii?

În vremea rugăciunii vin asupra noastră atâta ispite, că ni se pare că avem mai multă pace şi linişte când nu ne rugăm! E o veche şi bine-ştiută viclenie a dracului, care ne-aduce gândul că ne merge rău fiindcă ne rugăm, şi de nu ne vom mai ruga, ne va fi mult mai bine. Slavă lui Dumnezeu că dracu […]