Actualitate

Dumnezeu creează viaţa, avortul o omoară

2697

 „Înainte de a te fi zămislit în pântece te-am cunoscut și înainte de a ieși din pântece te-am sfințit” (Ieremia 1, 5). 

Cu regret, avortul rămâne o realitate a lumii contemporane secularizate, în numele „ fericirii” și al comodității se ucid prunci nevinovați. Nu putem rămâne indiferenți față de această realitate îngrijorătoare și tragică, care a devenit una obișnuită pentru societatea în care trăim. 

„Dumnezeu lucrează prin cei ce lucrează!” este o afirmație care care ne vorbește despre necesitatea  implicarea noastre. Faptele pe care le facem, modul nostru de viață vor vorbi de la sine despre felul în care ducem la îndeplinire Evanghelia iubirii. Despre necesitatea informării a celor din jur a gravității păcatului avortului și mărturisii adevărurilor de credință le-au vorbit tinerilor  adunați la o nouă seară duhovnicească desfășurată la biserica "Întâmpinarea Domnului" din incinta USM, protoiereul mitrofor Nicolae Ciobanu, paroh al bisericii “Minunea Sf. Arh. Mihail” din s. Cruglic, r. Criuleni, și Serghei Cesnocov, Liderul mișcării Pentru Viață (За Жизнь) din Rusia.

Darul vieții care ne-a fost oferit fiecăruia dintre noi. Nimeni, cu excepția lui Dumnezeu, nu are dreptul să hotărască dacă cineva va trăi sau nu.


Articole Asemănătoare
243

„Am înţeles, măcar în ceasul al 13-lea, că totul se plăteşte în viaţă”

Sunt chirurg ginecolog de aproape două decenii şi multă vreme am trăit în pace şi belşug! Începând din 1999, viaţa mi s-a dat peste cap din senin… Într-o noapte am visat o mulţime de nou-născuţi care, parcă, înotau într-un acvariu uriaş, aflat chiar în faţa mea, şi păreau că se sufocă, fiindcă pipăiau cu disperare […]

Articole postate de același autor
893

Duminica a doua a Postului Mare, a Sf. Grigorie Palama, la Catedrala episcopală din Comrat

În a doua Duminică din Postul Mare, a Sfântului Grigorie Palama, Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala episcopală din Comrat. Serviciul divin a fost oficiat în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul Catedralei episcopale spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru […]