Actualitate

Duminica Sfintelor Femei Mironosiţe – Ziua femeii creştine – izvor de lumină şi bucurie

3109

În ziua cinstirii Sfintelor Femei Mironosiţe, numeroși credincioşi s-au adunat la Catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului” din mun. Chișinău, pentru a se ruga la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

Întâistătătorului i-au coliturghisit Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și chelar al Catedralei mitropolitane, precum şi slujitorii sfântului lăcaş.

În momentele Sfintelor Pătimiri ale Domnului nostru Iisus Hristos „erau acolo multe femei, privind de departe, care urmaseră din Galileea pe Iisus, slujindu-I, între care era Maria Magdalena și Maria, mama lui Iacov și a lui Iosi, și mama fiilor lui Zevedeu” (Matei 27, 55-56). Prin fidelitatea şi evlavia lor, aceste femei s-au dovedit mai curajoase și mai devotate Domnului Iisus Hristos, decât Ucenicii Săi.

„Sfintele Femei Mironosițe au fost precum fecioarele înțelepte cu candelele aprinse care au ieșit în întâmpinarea Mirelui Hristos Cel Înviat cu miresme ca să ungă trupul Mântuitorului. Sfintele femei și-au umplut vasul lor de alabastru cu mir de nard de mare preț prin virtuțile creștinești, prin rugăciune și smerenie, prin tăcere și bună cuviință, prin discreție și sfințenie, de aceea s-au învrednicit astăzi a fi pomenite în calendarul Bisericii noastre.

Să ne ajute Preamilostivul Dumnezeu să învățăm de la femeile mironosițe curajul de a-L căuta pe Hristos în rugăciune, credința puternică în Învierea Lui și bucuria de a ne întâlni cu El în fiecare duminică și sărbătoare în Biserica Sa, spre slava Preasfintei Treimi și spre a noastră mântuire. Amin!”, a spus, în cuvântul său de învățătură, Vlădica Vladimir.

În cadrul serviciului divin, diaconul Vasile Manica a fost hirotonit în treapta de preot pe seama parohiei „Acoperământul Maicii Domnului”, din s. Ghidighici, mun. Chişinău, iar seminaristul Petru Rotaru, a fost hirotonit în treapta de diacon.

Cu acest bineplăcut prilej, nou-hirotoniții slujitori au primit felicitările Mitropolitului, care le-a urat să fie vrednici de slujirea la care au fost chemați, iar viața lor să fie pildă de curăție, smerenie și credință.

Spre final, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a felicitat toată partea femenină cu Ziua Femeii Creştine, dorindu-le sănătate şi să rămână şi în continuare propovăduitoare a valorilor creştine, a luminii şi a vieţii celei plăcute lui Dumnezeu.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
4712

În Duminica Vameșului și a Fariseului, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala mitropolitană

Voi sunteţi cei ce vă faceţi pe voi drepţi înaintea oamenilor, dar Dumnezeu cunoaşte inimile voastre; căci ceea ce la oameni este înalt, urâciune este înaintea lui Dumnezeu (Luca 16, 15) În Duminica Vameșului și a Fariseului, a liturghisit la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnulului” din Capitală. Enoriașii uniți în cuget şi gândire cu Arhiereul, au […]

Articole postate de același autor
911

De ce majoritatea familiilor au doar doi copii

Acest articol poate stârni controverse, dar nu asta am intenţionat când l-am scris. Numărul mediu de persoane dintr-o gospodărie americană este de 2,5, iar media de copii se ridică la 0,9. Uau! Când m-am uitat peste aceste statistici azi-noapte am fost şocată de cifre. Numărul de copii dintr-o gospodărie a scăzut drastic de când am […]