Actualitate

Duminica a XXXIV-a după Cincizecime. Soborul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, serbat la Catedrala Mitropolitană

1919

În Duminica a XXXIV-a după Cincizecime, zi ce a coincis cu sărbătoarea „Soborul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul”, Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat călduros de către soborul de preoți ai Catedralei Mitropolitane în frunte cu eclesiarhul Catedralei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan.

Într-o atmosferă de sărbătoare duhovnicească prilejuită de bucuria cinstirii unuia dintre cei mai iubiți sfinți, alături de Arhipăstor s-au rugat clericii locașului de închinare și Prot. mitr. Veniamin Onu, preot-misionar în mai multe localități din nordul Italiei.

Arhiereul, preoții și poporul au mulțumit în timpul Sfintei Liturghii Dumnezeului ceresc, pentru toate binefacerile Sale și au cerut binecuvântarea lui Hristos pentru toată fapta cea bună și ferirea de orice uneltire vrăjmașă.

Sfântul Ioan Botezătorul este Înaintemergătorul Domnului, cel care a pregătit calea și mulțimile pentru primirea lui Mesia, Iisus Hristos. Mesajul principal pe care îl transmitea Sfântul Ioan era „Pocăiți-vă, că s-a apropiat împărăția cerurilor!”. Cei care renunțau la păcate erau botezați în Iordan. Misiunea pe care a avut-o Sfântul Ioan Botezătorul a fost aceea de a vesti apropierea lui Mesia și de a boteza în râul Iordan pe cei care se pocăiau.

Biserica a închinat Sfântului Ioan Botezătorul șase sărbători: zămislirea – 23 septembrie/6 octombrie; nașterea – 24 iunie/7 iulie; soborul – 7/21 ianuarie; tăierea capului – 29 august/11 septembrie; prima și a doua aflare a capului – 24 februarie/8 martie; a treia aflare a capului – 25 mai/7 iunie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
435

Spre apropierea de Hristos, suntem chemați cu toții

Postul Mare este perioada liturgică în care creştinii sunt chemaţi să se apropie mai mult de Dumnezeu, cugetând la Patimile Domnului nostru Iisus Hristos, conştientizând propria păcătoşenie. În seara duminicii a IV-a din Postul Mare, soborul Mănăstirii Ciuflea și credincioșii care au auzit chemarea Bisericii, s-au adunat în Sfânta Catedrală a Mănăstirii Ciuflea, participând la […]