Actualitate

Duminica a XXIX-a după Pogorârea Duhului Sfânt la Catedrala episcopală din Soroca

1882

În duminica a XXIX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Și în această duminică, creștinii prezenți la biserică s-au spovedit și au primit Sfânta Euharistie, privind cu nădejde și așteptare către praznicul Pruncului Mântuitor.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Episcop Ioan le-a vorbit credincioșilor prezenți despre pelerinajul săvârșit în Țara Sfântă în perioada 6-13 decembrie, oferindu-le în dar câte o iconiță cu chipul Maicii Domnului de la Betleem.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
135

Nu-l ocoli pe cel care care te-a jignit!

Mânia este o a doua cauză a tristeţii, care fie că este o urmare directă a ei, fie că se manifestă ca ranchiună, în urma unei jigniri. Sfinţii Părinţi arată că pricina întristării omului nu stă în cei împotriva cărora ne-am mâniat, nici în cei care ne-au jignit şi cărora le purtăm ranchiună, ci în noi […]