Actualitate

„Doamne, ajută-mi”

10068

Doamne, aiută-mi! Întotdeauna când plec undeva şi când încep ceva zic „Doamne ajută ” şi întotdeauna reuşesc în toate, Dumnezeu mi-ajută la toate. Fără de El nu putem face nimic niciodată.

Ori de câte ori am cerut ajutorul Său, l-am primit şi l-am simţit. Deci întotdeauna, orişiunde vom merge, să nu plecăm până nu facem câteva cruci şi nu rostim „Doamne ajută-mi”. Iată că Harul Domnului din mine prinde a mi se descoperi și a da roade!

Iată că Domnul mă aude, mă ajută, îmi dă. De la începutul postului, după mărturisire am hotărât să umblu mai aproape de Domnul, să slujesc mai mult Lui, să sporesc în toate spre desăvârșire, pentru a putea realiza tot ce am gândit în El.

Extras din Mi-e dor de Cer, Viața părintelui Ioanichie Bălan, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2010, p. 27


Articole Asemănătoare
5772

O minune a Maicii Domnului

În urmă cu câțiva ani, pe când lucram la Centrala de la Cernavoda, am trăit cu toții o experiență deosebită. Iată, colegul Stelian se căsătorise și adoptase fetița soției lui din prima căsătorie. Fetița era în clasa a treia când începe povestea noastră. Împreună cu alți copii s-a urcat într-o remorcă să mănânce struguri. Tractoristul […]

Articole postate de același autor
281

Dacă lui Hristos i-a folosit postul, voi posti și eu!

Când omul se nevoiește de cele mai multe ori, diavolul se întoarce pe dos. Pentru  că știe ce armă este postul, ce putere are postul! Tocmai de aceea în perioadele de post, în Postul Mare, al Adormirii și acum, în Postul Crăciunului, care-i un post ușor, diavolul înnebunește și caută să ne distrugă postul făcându-ne […]