Actualitate

Depuneri de flori la monumentul sfântului Ștefan cel Mare

2271

Vineri, 15 iulie 2016, Preasfințitul Marchel a oficiat un Te-Deum de mulțumire în fața monumentului Ștefan cel Mare și Sfânt din Bălți. Alături de Preasfinția Sa au fost prezenți reprezentanții administrației municipale, un mare sobor de preoți, dar și simpli enoriași și patrioți activi. În locuțiunea Sa,

Episcopul a vorbit despre meritele domnitorului, dar în special despre actualitatea și virtutea de a fi patrioți fideli ai Patriei în care trăim și de a ne iubi Țara noastră – Republica Moldova. Ultima etapă a evenimentului a constituit-o depunerile de flori la monument cu intonarea polihroniului.


Articole postate de același autor
2157

Seminar Teoretico – Practic în Protopopiatul Orhei

Cu Binecuvântarea Prea Sfințitului SILUAN, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, Episcop de Orhei, Liceul Teoretic A. Donici din s. Peresecina r. Orhei, a găzduit Seminarul Teoretico – Practic: EDUCAȚIE RELIGIOASĂ PRIN VALORI ȘI MODELE. Responsabili de organizare și buna desfășurare a Seminarului au fost desemnați dna. Rodica Agafean, DGE […]