Actualitate

Denia Prohodului Domnului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

266

În ajunul Sîmbetei Mari, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu slujitorii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei slujba Vecerniei și a Utreniei cu Prohodul Domnului nostru Iisus Hristos. Slujba Prohodului simbolizează punerea în mormînt a Mîntuitorului și se oficiază în fața Sfîntului Epitaf ce reprezintă această scenă. După Slavoslovia Mare a fost săvîrșită procesiunea de înconjurare a bisericii cu Sfîntul Epitaf, iar la încheiere Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură.

Referindu-se la modul în care trebuie să se raporteze fiecare creștin la moartea și îngroparea Domnului Iisus, Prea Sfinția Sa a reliefat importanța împreună răstignirii și morții noastre cu El pentru patimi și păcate, ca să trăim din plin bucuria duhovnicească a Învierii.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole postate de același autor
107

Volumul ,,Biserica basarabeană”- una dintre cele mai citite cărți din anul 2015

 După trei decenii de muncă în arhive, documentând atâtea personalități ale Bisericii, publicistul și istoricul Iurie Colesnic ne-a propus excepționalul volum ,,Biserica basarabeană. Chipuri de neuitat”, care a intrat în topul celor mai citite zece cărți în anul 2015. În această carte sunt prezentate atât de viu fețe de oameni îmbunătățiți duhovnicește și chipuri luminate […]