Actualitate

De unde credeţi că porneşte criza familiei?

3974

De unde credeţi că porneşte criza familiei?

- Dragă, din criza elementelor care formează familia. Suntem fiecare cu starea noastră, cu măsurile noastre şi nu ne putem angaja cu alte măsuri la lucruri care cer o măsură mai mare. Sunt atâtea familii care se destramă, sunt atâtea încercări de refacere a familiei sau de a-ţi reface situaţia de familist într-o altă conjunctură şi toate acestea, în general, nu duc unde trebuie, pentru că cine nu este bun într-un loc nu este bun nici în altul. Şi cineva care nu este capabil să susţină o căsătorie binecuvântată de Dumnezeu şi stricată apoi de om înseamnă că în realitate nu este capabil de mai mult sau că degeaba cere celuilalt ceea ce nu poate să facă. Neputinţa omenească este o realitate şi aceasta trebuie avută în vedere de la început. Dacă se începe rău, nu se poate ajunge la bine, pentru că majoritatea oamenilor care se căsătoresc au în vedere în principal sexualitatea şi mulţi sunt uzaţi gata când se căsătoresc, şi după aceea, pentru că se insistă tot pe latura aceasta şi nu pe latura spirituală, se ajunge foarte repede la desfacerea căsătoriei.

Din Arhimandritul Teofil Pârâian, Bucuriile credinţei, Editura Mitropoliei Olteniei, Craiova, 2006, p. 292


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
171

„Casa voastră poate deveni Rai pentru copii, dar poate deveni și iad. Alegeți ce vreți”

  Părinte, ce-i sfătuiți pe părinții ai căror copii sunt apatici sau, dimpotrivă, hiperexcitați? Cum poate fi ajutat copilul sau adolescentul să-și afle echilibrul sufletesc? – Trebuie început de la lucrul cel mai simplu, dar care este totodată extrem de important: programul zilei. Dacă acest program nu este precizat, copilul, ba chiar și adolescentul, va […]