Actualitate

De ce te rogi superficial?

1121

Păcatul este crunt, este extraordinar de grav. Adică cum, nu ai avut atâta putinţă, suflete, să te închini, să te rogi? Pentru ce nu te-ai rugat? Pentru ce te rogi superficial? Dacă te rogi aşa, atunci nu înţelegi nimic din târgul acesta preafrumos. De ce nu mănânci superficial? De ce uiţi să te rogi? Burtica nu o uiţi că e flămândă? Cui cerem noi? Cerem la un director de instituţie?

O clipă poate să fie un timp şi o suspinare poate să fie o rugăciune. Fără închipuiri că Dumnezeu stă pe un scaun şi te aşteaptă. Nu! Tu fii atent la ce zici: „La Tine mă gândesc, Doamne, şi ştiu că eşti, ştiu că eşti peste tot!”.

Ne vorbește Părintele Arsenie, ed. a 2-a, vol. 3, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2010, p. 118-119


Articole Asemănătoare
4

Doamne, ce fiinţă este femeia!

Când spui mamă, spui un univers! Când spui femeie, spui viaţă! Când spui soţie, spui speranţă! Ea, femeia, mama, soţia, gospodina, umple totul: casa, lucrarea, bucuria, fericirea, văzduhul, cerul! Doamne, ce fiinţă este femeia! Acum, la începutul bătrâneţii mele, îmi pot desluşi ceea ce m-a fascinat din primăvara copilăriei! Cele două fiinţe unice pe pământ […]

Articole postate de același autor
13

Predica la Duminica a IV-a din Postul Mare

Evanghelia, iubiţii mei, Evanghelia vorbeşte despre un tânăr nefericit şi despre un tată şi mai nefericit. […] Dar se naşte o întrebare. Hristos ca Dumnezeu ce era, cunoştea cu siguranţă ceasul şi chiar clipa în care demonul se sălăşluise în inima tânărului. Dar de vreme ce cunoştea – întreabă mulţi – de ce a pus […]