Actualitate

De ce trebuie să moară omul?

1081

 

Era un preot bătrân, și-mi spunea că de multă vreme s-a zbătut cu un gând. El era nedumerit, că de ce trebuie să moară omul? Și odată, fiind la o înmormântare, a citit mai cu atenție în molitva de dezlegare, care zice: omul trebuie să moară, pentru ca răutatea să nu fie nepieritoare. Și Sfinții Părinți la fel spun.

Până la Iisus, moartea era socotită ca o pedeapsă dată omenirii. Odată cu Învierea lui Iisus, moartea este socotită ca o pedeapsă a păcatelor.

Precum un om schimbă mai multe rânduri de haine (voi știți cum), tot așa sufletul trebuie să schimbe această învelitoare de lut (adică trupul).

Din Părintele Arsenie Boca, Din învățăturile Părintelui Arsenie Boca – Rostul încercărilor, Editura Credința strămoșească, 2008, p.32


Articole Asemănătoare
214

Fă astăzi tot binele pe care-l poți

Dacă vrei să fii gata în ziua cea mai de pe urmă a ta, cheltuieşte câteva zile cu osârdie şi luare aminte, cugetând întru sine ce ai fi vrut să săvârşeşti în ziua ta cea mai de pe urmă, şi acel lucru sileşte-te să-l faci chiar acum. Ai fi vrut să-ţi scrii testamentul? Scrie-l acum! Ai fi vrut să-ţi mărturiseşti duhovnicului tău toate păcatele […]

Articole postate de același autor
251

Biserica nu e S.R.L.!… Oamenii au transformat-o în S.R.L.!

Păgubești dacă mergi la Liturghie și nu reții nici măcar Evanghelia care s-a citit? Sigur da! Faceți o listă de cumpărături de acasă, mergeți la alimentară, și când ajungeți acolo, cumpărați din toți banii pe care îi aveți în buget cu totul altceva decât ce aveți pe listă! Păgubiți? Cam asta facem în Biserică, în […]