Actualitate

De ce trebuie să moară omul?

1070

 

Era un preot bătrân, și-mi spunea că de multă vreme s-a zbătut cu un gând. El era nedumerit, că de ce trebuie să moară omul? Și odată, fiind la o înmormântare, a citit mai cu atenție în molitva de dezlegare, care zice: omul trebuie să moară, pentru ca răutatea să nu fie nepieritoare. Și Sfinții Părinți la fel spun.

Până la Iisus, moartea era socotită ca o pedeapsă dată omenirii. Odată cu Învierea lui Iisus, moartea este socotită ca o pedeapsă a păcatelor.

Precum un om schimbă mai multe rânduri de haine (voi știți cum), tot așa sufletul trebuie să schimbe această învelitoare de lut (adică trupul).

Din Părintele Arsenie Boca, Din învățăturile Părintelui Arsenie Boca – Rostul încercărilor, Editura Credința strămoșească, 2008, p.32


Articole Asemănătoare
317

Există un păcat mai mare decât acela de a omorî un înger?

Obosită de petreceri, femeia uşoară coboară din pat şi se aşează în faţa oglinzii. Avea părul încâlcit şi ochii obosiţi de nesomn. O clipă avu impresia că e urâtă, dar mâna i se duse involuntar după cutia cu farduri şi, cu mişcări lenoase, dar precise, prinse a se găti… Îşi netezi ridurile, îşi ascunse vârsta. […]

Articole postate de același autor
1993

Activități catehetice și misionare în cadrul Parohiei „Buna Vestire” din s. Cucuruzeni, r-nul Orhei

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă părintească a PS Siluan, Episcop de Orhei, în perioada 25-26 martie 2018, în parohia „Buna Vestire” din satul Cucuruzeni, r-nul Orhei, s-au desfășurat mai multe activități catehetice și misionare, coordonate și organizate de Părintele Paroh, Prot. Leonid Sîrghi. Astfel, în după amiaza zilei de duminică, 25 martie, s-a desfășurat […]