Actualitate

De ce oare rugăciunea ne oboseşte?

120

Îi auzim pe unii spunând: rugăciunea ne oboseşte repede. De ce oare?

Fiindcă nu-L aveţi în faţa ochilor minţii pe Domnul ca şi când ar fi aievea. Priviţi-L mereu cu ochii minţii şi ai inimii şi atunci veţi putea sta la rugăciune toată noaptea şi nu veţi osteni. Ce spun, o noapte! Veţi fi în stare să staţi trei zile şi trei nopţi la rând şi nu veţi obosi. Aduceţi-vă aminte de stâlpnici. Ei au stat mulţi ani la rând pe un stâlp, cu duh rugător, învingându-şi trupul, cel care, ca şi trupul tău, trăgea spre lenevie. Iar ţie ţi se par grele câteva ceasuri de rugăciune, poate chiar unul singur!

Din Sfântul Ioan de Kronstadt, Viaţa mea în Hristos, Editura Sophia, Bucureşti, 2005, p. 111 - 112


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
39

Învaţă-mă smerenia…

Trăia o dată o tânără credincioasă şi cu frică de Dumnezeu. Dar deoarece nu avea un duhovnic permanent, a hotărât să meargă din biserică în biserică, sperând că poate în aşa mod îşi va găsi preotul ce îi va fi de ajutor la mântuirea sufletului. Aşa a venit într-o Biserică, unde preotul tocmai citea o […]

Articole postate de același autor
112

ÎPS Sava a liturghisit la catedrala Nașterea Domnului din Tiraspol de ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului Iverskaia

La 25 februarie, de ziua pomenirii Sfântului ierarh Alexie, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii, făcătorul de minuni, și prăznuirea icoanei Maicii Domnului ”Iverskaia”, Sfânta Liturghie la Catedrala Nașterii Domnului din Tiraspol a fost condusă de Arhiepiscopul de Tiraspol și Dubăsari, Sava. Arhiepiscopului i-au coslujit secretarul personal al conducătorului eparhiei, arhimandritul Benedict (Țircov) și clerul catedralei. […]